İlköğretim matematik öğretmeni adaylarının üçgen inşası kavramına ilişkin kavram yanılgılarının giderilmesi
The use of geogebra software in eliminating the misconceptions related to the concept of triangle construction among primary school mathematics teacher candidates
- Tez No: 981776
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN BERRİN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Eğitim ve Öğretim, Mathematics, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı ilköğretim matematik öğretmeni adaylarının, GeoGebra yazılımı ile yapılan öğretim uygulamasının öncesinde ve sonrasında üçgen inşası konusunda sahip oldukları kavram yanılgılarını belirlemek ve giderilmesi durumunu incelemektir. Bu doğrultuda, 2024-2025 yılları arasında öğrenim gören 22 ilköğretim matematik öğretmeni adayı, amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak Üçgen İnşası Kavram Yanılgısı Teşhis Testi (ÜİKYTT) ve yapılandırılmamış görüşmelerden yararlanılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımlarından durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Veriler içerik analizi yöntemiyle incelenmiş ve tablolar aracılığıyla açıklanarak sunulmuştur. Bulgulardan elde edilen veriler, öğretmen adaylarının kesişen çember çiftleriyle kenar uzunluklarına göre farklı üçgenler çizme, üçgende açı-kenar ilişkisi, üçgenin kenar uzunlukları arasındaki ilişki ve başka bir üçgene eş/benzer bir üçgen çizilebilmesi için bilinmesi gereken elemanlar konusunda kavram yanılgılarına sahip olduklarını göstermektedir. GeoGebra'nın üçgen inşası konusunda ilköğretim matematik öğretmeni adaylarının kavram yanılgılarını gidermede etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the misconceptions that primary school mathematics teacher candidates have regarding triangle construction before and after teaching with the GeoGebra software and to examine how these misconceptions are addressed. In this regard, 22 primary school mathematics teacher candidates studying between 2024 and 2025 were selected using purposive sampling. The Triangle Construction Conceptual Misconception Diagnostic Test (TCCMDT) and unstructured interviews were used as data collection tools. The case study method, one of the qualitative research approaches, was used in the study. The data obtained from the findings show that teacher candidates have misconceptions about drawing different triangles based on the lengths of the edges of intersecting pairs of circles, the angle-side relationship in a triangle, the relationship between the lengths of the sides of a triangle, and the elements that need to be known in order to draw a triangle that is congruent/similar to another triangle. It has been concluded that GeoGebra is effective in eliminating misconceptions among elementary school mathematics teacher candidates regarding triangle construction.