COVİD-19 süreci ve sonrası dönemde yoğun bakımda görülen fungal enfeksiyonlar ve antifungal ilaç kullanımının karşılaştırılması: Retrospektif çalışma
Comparison of fungal infections and antifungal drug use in intensive care during and after the COVID-19 period: A retrospective study
  1. Tez No: 981862
  2. Yazar: AZAR JAFAROV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRZAT EMRE GÖLBOYU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu retrospektif çalışma, COVID-19 pandemisi süreci ve pandemi sonrası dönemde yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) izlenen hastalarda gelişen fungal enfeksiyonların epidemiyolojik özelliklerini ve antifungal ilaç kullanımındaki değişimleri değerlendirmeyi amaçlamıştıR Yöntem: Çalışma, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesi'nde yürütülmüş retrospektif, gözlemsel bir kohort çalışmadır. Hastalar COVID dönemi ve COVID sonrası dönem olmak üzere iki ana gruba ayrılmış ve klinik kayıtları geriye dönük incelenmiştir. Veri toplama demografik bilgiler, komorbiditeler, invaziv girişimler, fungal enfeksiyon tipi, antifungal tedavi detayları ve YBÜ/hastane mortalitesi gibi değişkenleri içermiştir. Bulgular: COVID dönemi hastaları, COVID sonrası döneme göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha ileri yaştaydı (p=0.016), ancak hastanede ve yoğun bakımda kalış süreleri belirgin olarak daha kısaydı (p<0.001). Enfeksiyonun geliştiği gün, COVID döneminde daha erkendi (3.62±4.43 gün vs. 8.08±15.19 gün; p=0.001). Gelişte ARDS sıklığı COVID döneminde (%91.2) anlamlı derecede yüksekti (p=0.001). Hastane kökenli enfeksiyonlar COVID döneminde daha sıktı (%64.7 vs. %28.7; p<0.001). Fungal izolasyonlar karşılaştırıldığında, Aspergillus / küf mantarı izolasyonu COVID döneminde (%11.8) COVID sonrası döneme (%2.7) göre anlamlı derecede yüksekti (p=0.013; OR 4.88). Candida spp. izolasyon oranları ise iki dönem arasında benzerdi (%64.7 vs. %63.8; p=0.922). Antifungal ajan kullanım oranlarında (Vorikonazol, Flukonazol, Kaspofungin-Mikafungin, Amfoterisin B) dönemler arasında anlamlı fark saptanmadı. Ancak 7-gün, 21-gün ve 90-gün mortalite oranları COVID döneminde anlamlı olarak daha yüksekti (tümü için p<0.001 ve p=0.042). Sonuçlar: Çalışma bulguları, COVID döneminde Aspergillus/küf mantarı enfeksiyonu ve erken dönem mortalitenin, COVID sonrası döneme kıyasla anlamlı derecede yüksek olduğunu göstermektedir. Bu bulgular, pandeminin akut fazında immün disregülasyon ve ağır klinik seyrin, özellikle Aspergillus enfeksiyonları ve yüksek mortalite açısından güçlü risk oluşturduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This retrospective study aimed to evaluate the epidemiological characteristics of fungal infections and changes in antifungal drug use in patients followed in the Intensive Care Unit (ICU) during the COVID-19 pandemic and the post-pandemic period. Methods: The study was a retrospective, observational cohort study conducted at İzmir Kâtip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital Anesthesiology and Reanimation ICU. Patients were stratified into two main groups: the COVID period and the post-COVID period, and clinical records were reviewed retrospectively. Data included demographics, comorbidities, fungal infection characteristics, antifungal treatment details, and ICU/hospital mortality. Results: Patients in the COVID period were significantly older (p=0.016) but had significantly shorter hospital and ICU stays compared to the post-COVID period (p<0.001). The time to infection development was earlier in the COVID period (p=0.001). The incidence of ARDS upon admission was significantly higher during the COVID period (91.2% vs. 61.2%; p=0.001). Aspergillus/mold isolation was significantly higher in the COVID period (11.8% vs. 2.7%; p=0.013; OR 4.88). In contrast, Candida spp. isolation rates were similar between the periods (p=0.922). Usage rates of antifungal agents (Echinocandins, Fluconazole, Amphotericin B, Voriconazole) showed no significant difference between the periods. However, 7-day, 21-day, and 90-day mortality rates were significantly higher in the COVID period (p<0.001 and p=0.042). Conclusion: The findings suggest that infections with Aspergillus/mold and short-term mortality were significantly higher during the COVID period compared to the post-COVID period. This implies that immune dysregulation and severe clinical course during the acute phase of the pandemic were strong risk factors for Aspergillus infections and higher mortality.