TiO2/Zn-Al tabakalı çift hidroksit içeren hibrid fotokatalizör sentezi ve boyar madde üzerinde fotokatalitik aktivitesinin belirlenmesi
Synthesis of TiO2/Zn-Al layered double hydroxide-based hybrid photocatalyst and determination of its photocatalytic activity on dye degradation
- Tez No: 981881
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ERDEMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez kapsamında TiO2/Zn-Al Tabakalı Çift Hidroksit (LDH) içeren hibrid fotokatalizör sol jel yöntemle sentezlendikten ve 430oC'de kalsine edildikten sonra; XRD, SEM, SEM-EDX, DRS, FTIR, SBET, Zeta potansiyel analizleri ile karakterize edilmiştir. Elde dilen hibrid katalizörün fotokatalitik aktivitesi, bir reaktif boya olan ve tekstil endüstrisinde kullanılan Reaktif Black 5'in (RB5) fotokatalitik yıkımı için test edilmiştir. Bu amaçla model çözeltileri hazırlanan RB5'in hazırlanan katalizör eşliğinde solar box ünitesi içerisinde, görünür bölge ışık altında; süre, katalizör miktarı, boya derişimi, pH ve matriks etkisi gibi çeşitli parametreler test edilerek fotokatalitik yıkım koşulları optimize edilmiştir. 10 mg/L Reactive Black 5 içeren boya çözeltisi içerisinde, %0,75 oranında disperse edilen fotokatalizör; görünür ışık altında 670 W/m² ışık şiddetinde, pH 5'de, 120 dk ışınlama sonrası boyanın %98'ni parçalamaktadır. Bir boya fabrikasından alınan kazan çıkış suyu içerisinde hazırlanan farklı derişimlerdeki RB5'in, fotokatalitik yıkım oranı ise büyük oranda düşmüştür. Bu, kazan çıkış suyu içerisinde bulunan diğer iyon ve moleküllerin, fotokatalitik yıkımı olumsuz yönde etkilediğini göstermektedir. Optimum koşullarda, zamana bağlı olarak fotokatalitik yıkımın Langmuir–Hinshelwood (L–H) kinetiğine göre birinci dereceden olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a hybrid photocatalyst containing TiO₂/Zn–Al Layered Double Hydroxide (LDH) was synthesized using the sol–gel method and subsequently calcined at 430 °C. The obtained material was characterized by XRD, SEM, SEM–EDX, DRS, FTIR, BET surface area and zeta potential analyses. The photocatalytic activity of the composite catalyst was evaluated for the degradation of Reactive Black 5 (RB5), a reactive dye commonly used in the textile industry. For this purpose, model RB5 solutions were treated in a solar box unit under visible light irradiation, and the effects of various parameters such as irradiation time, catalyst dosage, dye concentration, pH, and matrix composition were investigated to optimize the photocatalytic degradation conditions. In a dye solution containing 10 mg/L of RB5, 0.75 wt% of the dispersed photocatalyst degraded approximately 98% of the dye after 120 minutes of irradiation under visible light (670 W/m²) at pH 5. However, when RB5 solutions of different concentrations were prepared using the effluent water collected from a textile dyeing plant, the photocatalytic degradation efficiency decreased significantly. This reduction indicates that other ions and molecules present in the industrial effluent negatively affect the photocatalytic degradation process. Under optimal conditions, the photocatalytic degradation of RB5 was found to follow a pseudo-first-order kinetic model according to the Langmuir–Hinshelwood (L–H) mechanism.