R1-q diyagramındaki zonklayan bileşenli klasik algoller
Classical algols with pulsating components in the R1-q diagram
  1. Tez No: 981884
  2. Yazar: ZAHİDE YAPUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN SOYDUGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, r1-q diyagramında δ Scuti türü zonklayan bileşenli klasik Algollerin dağılımı incelenmiştir. Kütle aktarımı gösteren 42 sistemle birlikte toplam 96 sistem kullanılarak r1-q diyagramı oluşturulmuştur. Kütle aktarımı olan sistemlerin kalıcı ve geçici disk sınırındaki dağılımları ve kütle aktarımının zonklama üzerine etkileri araştırılmıştır. Ayrıca, XZ Aql, DY Aqr, EW Boo, AB Cas, WY Cet, SX Dra, CT Her, BG Peg ve IO UMa sistemleri için yörünge dönemi değişim nedenleri araştırılmıştır. Toplam 9 sistemin TESS verileriyle elde edilen yeni minimum zamanları da kullanılarak yörünge dönem değişimleri belirlenmiştir. Bu sistemlerdeki yörünge dönem değişimlerinin temel nedeninin kütle aktarımı ve çevrimsel değişimden kaynaklanabileceği ortaya konulmuştur. AB Cas, WY Cet ve SX Dra sistemlerinin duyarlı TESS uydu verileriyle ışık eğrisi analizleri yapılmıştır. EW Boo ve IO UMa sistemlerinin duyarlı TESS uydu verilerinden oluşturulan ışık eğrileri ve literatürdeki dikine hız verileriyle eş zamanlı fotometrik çözümleri yapılarak fiziksel ve geometrik parametreleri belirlenmiştir. Klasik Algollerden δ Scuti türü zonklayan bileşenli ve kütle aktarımı gösteren çift sistemlerin disk yapıları hakkında bilgi edinme ve kütle aktarımının zonklama üzerine etkisini belirleyebilmek için hem kütle oranı (q) hem de (O-C) yörünge dönem değişimi analiz verileri kullanılarak yeni bağıntılar ve korelasyonlar araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the distribution of classical Algols with δ Scuti-type pulsating components on the r1-q diagram was investigated. A total of 96 systems, including 42 systems exhibiting mass transfer, were used to construct an r1-q diagram. The distribution of systems with mass transfer at the permanent and temporary disk boundaries, and the effects of mass transfer on pulsation, were studied. Furthermore, the causes of orbital period variations were investigated for the systems XZ Aql, DY Aqr, EW Boo, AB Cas, WY Cet, SX Dra, CT Her, BG Peg, and IO UMa. The orbital period variations were determined using the new minimum times obtained from TESS data for a total of nine systems. It was demonstrated that the primary causes of orbital period variations in these systems may be due to mass transfer and cyclical variation. Light curve analyses were performed using sensitive TESS satellite data for the systems AB Cas, WY Cet, and SX Dra. The physical and geometric parameters of the EW Boo and IO UMa systems were determined by simultaneous photometric analyses using light curves obtained from sensitive TESS satellite data and radial velocity data taken from the literature. We aimed to obtain information about the disk structures of binary systems with pulsating components and mass transfer, such as the δ Scuti type of classical Algols, and to determine the effect of mass transfer on pulsation. To this end, new relations and correlations were investigated using both mass ratio (q) and (O-C) orbital period change analysis data.