Fabrikalarda üretim alanından toplanan verilerde veri güvenliğinin sağlanması
Ensuring data security in data collected from the production area in factories
  1. Tez No: 981899
  2. Yazar: FARUK BEYAZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ERDİNÇ KOÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Teknolojik alanda meydana gelen gelişmeler toplumun yaşam şeklini değiştirmekte ve buna bağlı olarak yeni teknolojik cihazlar her geçen gün hızlanarak piyasaya sürülmektedir. Dördüncü endüstriyel devrimin etkisiyle artık insanların hayatının her alanına giren Nesnelerin İnterneti (IoT) sayesinde akıllı evler ve fabrikalar hizmete sunulmaktadır. IoT cihazlarıyla kurulan akıllı evler ve fabrikalar günlük kullanılan araçlardan ve sistemlerden verileri toplayarak bunları bulut ortamına veya sunucu donanımlarına iletmektedir. Bu işlemlerde en önemli sorunlardan biri de verinin çalınma ve kopyalanma gibi risklere sahip olmasıdır. Bu sorunların üstesinden gelebilmek için verinin güvenliğinin sağlanması şarttır. IoT cihazlarının donanımsal olarak basit ve düşük maliyetli olması, güvenlik ve gizlilik açısından karmaşık ve yüksek maliyetli problemlere yol açmaktadır. Düşük kaynakları yüzünden yeterli tedbir alınamayan IoT cihazları saldırganların birincil hedefi haline gelmektedir. IoT uygulamaları dinleme, kopyalama, tekrarlama ve engelleme gibi birçok saldırı yöntemlerine maruz kalmaktadırlar. Bu tez çalışmasında fabrikalardaki üretim sahasında kablolu ve kablosuz ortamda yapılan veri iletimi sırasında bahsi geçen dinleme, kopyalama gibi veri güvenliği probleminin üstesinden gelebilmek için çeşitli şifreleme algoritmaları ile verilerin şifrelenmesini yapan elektronik cihazın yazılım ve donanım faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla ESP 32 kullanılarak ara birim oluşturulmuş ve kaynaklardan gelen veriler bu elektronik kartta şifrelenerek kablolu veya kablosuz bir şekilde hedefe iletilecektir. Hedef cihazda DES, AES128 ve AES256-CBC algoritmaları ile şifrelenmiş veriler USB Stick donanımı kullanılarak şifrenin çözülmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological developments change the way of life of the society and new technological devices are introduced to the market every day. After the fourth industrial revolution, smart homes and factories are put into service with Internet of Things (IoT) devices, which are now in every aspect of people's lives. Smart homes and factories built with IoT devices collect data from daily used vehicles and systems and transmit them to the cloud environment or server hardware. One of the most important problems in these transactions is the risk of data being stolen and copied. In order to overcome these problems, it is essential to ensure the security of the data. With its simple and inexpensive devices, IoT has brought with it complex and costly security and privacy problems. IoT devices that cannot take adequate precautions due to their low resources become the primary target of attackers. IoT applications are exposed to many attack methods such as eavesdropping, copying, duplication and blocking. In this thesis, it is aimed to realize the software and hardware activities of the electronic device that encrypts the data with various encryption algorithms in order to overcome the data security problem such as listening and copying during data transmission in wired and wireless environment in the production area in factories. For this purpose, an interface unit was created using ESP 32 and the data from the sources will be encrypted on this electronic card and transmitted to the target in a wired or wireless way. The encrypted data is decrypted with DES, AES128 and AES256-CBC algorithm on the target device using USB Stick hardware.