İklim değişikliğinin iç göçe etkisi: Türkiye örneği
The impact of climate on internal migration: The case of Türkiye
  1. Tez No: 981909
  2. Yazar: NESLİHAN TEZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BABACAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye'deki iklim değişikliğinin iç göç üzerindeki etkileri bu tez kapsamında analiz edilmektedir. Türkiye'nin, dünyanın iklim kaynaklı risklere karşı en açık bölgelerinden biri olarak kabul edilen Akdeniz Havzası içerisinde yer alması, onu iklim değişikliğinin yol açabileceği olumsuzluklara karşı kırılgan hale getirmektedir. Bu olumsuzlukların önemli yansımalarından biri de iklim değişikliği kaynaklı iç göçlerdir. Türkiye'de 2007–2023 arasında iç göç oranlarında tespit edilen artış eğilimi, iklimsel ve sosyoekonomik faktörlerin bu artıştaki rolünü analiz etmeyi gerekli kılmaktadır. Tezde, nicel yöntem yaklaşımı benimsenerek Stata 18 programı aracılığıyla hem Türkiye geneli hem de yedi bölge özelinde panel veri analizi yapılmıştır. İç göçü ölçmek için 81 il bazında yıllık verilen göç, net göç ve net göç hızı verilerinden; iklim değişikliğini ölçmek için ise 81 il bazında yıllık ortalama sıcaklık ve ortalama yağış verilerinden yararlanılmıştır. Literatür ışığında bir ülke içinde yapılan göçlerin nedenlerine açıklık getirebileceği düşünülen ve 81 il bazında verisine ulaşılabilen değişkenler de kontrol değişkenler şeklinde modellere dahil edilmiştir. Bu bağlamda, toplamda yirmi iki model kurulmuş ve kurulan farklı modeller dahilinde hem Türkiye geneli hem yedi bölge özelinde minimum ve maksimum kritik eşik değerlere ulaşılarak bölgesel farklılıklar ortaya koyulmuştur. Bu tez çalışmasını ilginç ve özgün kılan en önemli özellik ise, 2014-2022 yılları arasında Türkiye'deki iklim değişikliğinin iç göç hareketleri üzerindeki etkisini yıllık bazda hem 81 il özelinde hem de yedi coğrafi bölge özelinde nicel bir şekilde analiz eden ilk çalışma olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The effects of climate change in Turkey on internal migration are analysed in this thesis. Turkey's location within the Mediterranean Basin, which is considered one of the regions most vulnerable to climate-related risks in the world, makes it susceptible to the negative consequences of climate change. One of the significant repercussions of these negative consequences is climate change-induced internal migration. The upward trend in internal migration rates observed in Turkey between 2007 and 2023 necessitates an analysis of the role of climatic and socio-economic factors in this increase. In this thesis, a quantitative approach was adopted, and panel data analysis was conducted using the Stata 18 programme for both Turkey as a whole and seven specific regions. To measure internal migration, annual migration, net migration, and net migration rate data were used for all 81 provinces; to measure climate change, annual average temperature and average precipitation data were used for all 81 provinces. Variables that are thought to shed light on the causes of migration within a country and for which data is available at the provincial level were also included in the models as control variables. In this context, a total of twenty-two models were established, and within the different models established, both for Turkey as a whole and for seven regions specifically, minimum and maximum critical threshold values were reached, revealing regional differences. The most important feature that makes this thesis study interesting and original is that it is the first study to quantitatively analyse the impact of climate change in Turkey on internal migration movements on an annual basis, both at the provincial level and at the regional level between 2014 and 2022.