Ülkelerin COVID-19 ile ilgili sağlık performanslarının makine öğrenimi ve veri zarflama analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of countries' health performances related to COVID-19 through machine learning and data envelopment analysis
  1. Tez No: 981912
  2. Yazar: GÜLER ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. YETER USLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, COVID-19 pandemisi sürecinde hükümet müdahaleleri, test uygulamaları ve aşılama stratejilerinin sağlık sistemi etkinliği üzerindeki etkilerini analiz etmektedir. 187 ülkeye ait demografik, ekonomik ve sağlık göstergeleri temel bileşenler analiziyle boyut indirgemeye tabi tutulmuş, benzer yapıya sahip ülkeler iki kümeye ayrılmıştır. Her kümede, hükümet politikaları dikkate alınarak üçer aylık dönemler için Veri Zarflama Analizi yoluyla sağlık hizmeti verimliliği skorları hesaplanmış ve bu skorlar makine öğrenmesi algoritmalarında hedef değişken olarak değerlendirilmiştir. Ardından, permütasyon temelli ve SHAP tabanlı değişken önem analizleriyle müdahale göstergelerinin sağlık performansına katkısı hem zaman içinde hem de kümeler arasında karşılaştırılmıştır. Bulgular, değişkenlerin önem düzeylerinin dönemsel olarak dalgalandığını ve kümeler arasında belirgin şekilde farklılaştığını göstermektedir. Birinci kümede test uygulamaları, aşılama oranları ve ekonomik destek politikaları öne çıkarken; kısıtlayıcı önlemler görece daha düşük katkı sunmuştur. İkinci kümede ise ekonomik destekler en belirleyici faktör olmuş, test uygulamaları ikinci sırada yer almış; aşılama ve diğer müdahalelerin etkisi daha sınırlı kalmıştır. Sonuçlar, pandemi sürecinde politika önceliklerinin ülke yapılarına ve dönemsel koşullara göre değişkenlik gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bu bulguların, gelecekteki politika geliştirme çalışmalarına katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines how government interventions, testing policies, and vaccination strategies influenced health-system efficiency during the COVID-19 pandemic. Demographic, economic, and health indicators for 187 countries were first reduced via principal component analysis, and structurally similar countries were then grouped into two clusters. Within each cluster, quarterly health-service efficiency scores were computed with Data Envelopment Analysis, using prevailing policy settings as inputs; these scores subsequently served as the target variable in a suite of machine-learning classifiers. Permutation-based and SHAP-derived feature-importance methods were applied to compare the contribution of intervention variables to health performance across time and between clusters. Results reveal that the salience of individual policy measures fluctuates over successive periods and differs markedly between clusters. In the first cluster, testing intensity, vaccination coverage, and economic support policies ranked highest, whereas restrictive measures contributed relatively little. In the second cluster, economic support emerged as the dominant determinant, followed by testing, while vaccination and other interventions played a more limited role. Overall, the findings show that policy priorities vary according to national contexts and temporal conditions during a pandemic. These insights may inform future policy-development efforts.