Gevaş'ta yetiştirilen mahalli elma çeşitleri üzerinde araştırmalar
Researches on löcal apple cultivars and types grown in Gevaş district
  1. Tez No: 98192
  2. Yazar: TUNCAY KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRİ BALTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET GEVAŞ'TA YETİŞTİRİLEN MAHALLİ ELMA ÇEŞİTLERİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR KAYA, Tuncay Yüksek Lisans Tezi, Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Doç. Dr. Fikri BALTA Haziran 2000, 70 sayfa Bu çalışmada, Gevaş ilçesinde yetiştirilen mahalli elma çeşitleri araştırılmıştır. Yapılan incelemelerde çok sayıda çöğür orijinli elma tipi belirlenmiş ve bunlar arasından ümitvar olanlar seçilmiştir. Seçilen elma tiplerinin çeşidi meyve ve ağaç özellikleri üzerinde durulmuştur. Araştırma sonunda 30 elma tipine ait sonuçlar takdim edilmiştir. Yazlık elmalardan Aslı-5, güzlük ve kışlık elmalardan ise Aslı-6, Hacic-11, Ekşi, Ash-7r Şahin- 1, Hacic-10, Hizarlı-2, Alabahşi-1 ve Sevazer elma tiplerinin diğer tiplerden daha üstün oldukları belirlenmiştir. Anahtar kelimeler : Elma, Gen kaynaklan, Seleksiyon.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RESEARCHES ON LOCAL APPLE CULTIVARS AND TYPES GROWN IN GEVAŞ DISTRICT KAYA, Tuncay Msc, Agriculture Science Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Fikri BALTA June 2000, 70 Pages In this research, local apple cultivars and types grown in Gevaş district were studied. As a result of investigations and observations, a large of local apple cultivars and types from seedling origin were determined. Among these seedling trees, promising local cultivars were selected. Some fruit and tree characteristics of selected apples were described. The results belonging to 30 apple types were presented. Ash-5 from summer apples, Ash-6, Hacic-11, Ekşi, Ash-7, Şahin-1, Hacic-10, Hizarlı-2, Alabahşi-1 and Sevazer types from fall and winter apples were determined to have better characteristics than other apples. Key words : Local Apple, Germplasm, Selection.