Van ili Erciş ilçesinde patates yetiştiren tarım işletmelerinin ekonomik analizi
Economic analysis of pottato farms in Erciş town of Van province
  1. Tez No: 98193
  2. Yazar: CELAL KIZILDERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET VAN İLİ ERCİŞ İLÇESİNDE PATATES YETİŞTİREN TARIM İŞLETMELERİNİN EKONOMİK ANALİZİ KIZILDERE, Celal Yüksek Lisans Tezi.Tarım Ekonomisi Anabiiim Dalı Tez Danışmanı : Yrd.Doç. Dr. İbrahim YILDIRIM Ağustos 2000, 33 Sayfa Bu çalışmada, Van İli Erciş İlçesinde patates yetiştiren bir grup tarım işletmesinin sosyo ekonomik yapıları ve yıllık faaliyet sonuçlan tarımsal işletmecilik prensipleri çerçevesinde incelenmiştir. Çalışmada tartılı ortalama ve basit yüzdeler kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS (Statistical Packet For Social Sciences) for Windows istatistiki programından yararlanılmıştır. Çalışmanın başlıca materyalini tabakalı tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen 79 işletmeden toplanan orijinal nitelikli veriler oluşturmuştur. Anketlerin değerlendirilmesinde işletmeler patates ekim alanlarına göre üç gruba ayrılarak incelenmişlerdir. Araştırma sonuçlarına göre, incelenen işletmelerde işletme yöneticilerinin yarısına yakını (%49.37) ilkokul mezunudur.Toplam aile işgücü potansiyelinin (1 151.97 erkek işgücü) sadece %33.73'ü değerlendirilebilmektedir. Ortalama işletme arazisi 45.68 dekar olarak hesaplanmıştır. İncelenen işletmelerde başlıca arazi nevi tarla arazisidir. Tarla arazinin toplam işletme arazisi içindeki payı %94.10 dur. İncelenen işletmelerde arazi sermayesi toplam aktif sermayenin %84.51'ini oluşturmaktadır. Ortalama olarak gayri saf hasılanın %66.72'si bitkisel üretimden, %5.20'u hayvansal üretimden, %7.18'lik kısmı diğer gelirlerden ve %20.90'lık kısmı da demirbaş kıymetindeki artıştan elde edilmiştir. İncelenen işletmelerde, toplam işletme masraflarının %36.49'unu işçilik masraflarından, %48.3I cari masraflardan, %15.20'u da demirbaş kıymetindeki eksiliş ve amortismanlardan oluşmuştur. Tüm işletme gruplarında net hasıla pozitiftir. İşletmeler ortalamasında tarımsal gelir, 3853287.30 TL olarak hesaplanmıştır. Anahtar Kelimeler : Ekonomik Analiz, Gayri Safi Hasıla,Saf Hasıla, Tarımsal Gelir, Patates.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ECONOMIC ANALYSIS OF POTATO FARMS IN ERCİŞ TOWN OF VAN PROVINCE KIZILDERE, Celal M.Sc, Department of Agricultural Economics Supervisor : Assist. Prof. Dr. İbrahim YILDIRIM Agoust 2000, 33 page In this study, economic analysis of some selected potato farms in Erciş town of Van Province were exmined.. Averages and percentages were used in the study. SPSS (Statistical Packet for Social Sciences) for Windows computer packet program were used in calculation of the values. The data were collected from 79 farms using strafied random sample. The farms were classified into three groups according to potato planting area and analysed accordingly. According to the results obtained, nearly half of farm managers ( 49.37 % ) were graduated from primary school.Only 33.73 % of family labor potential ( 1151.97 male power day ) could be utilised. The average land size was 45.68 decare. The majority of land was consisted of arable field (94.10%).Land capital consisted of 84.51 % of total capital. The remaining capital was from operating capital. More than half of the gross output was obtained from plant production ( 66.72 %), 5.20 % from animal production, 7.18 % from other incomes and the remaining 20.90 % from increase in inventory.Current costs consisted of 48.3 1 % of operating costs followed by 36.49 % and 15.20 % for labor costs and amortisation and reduction in inventory respectively. Net output was positive in all farm groups. Average agricultural income was calculated as TL 3853287.30 Key words : Economic Analysis, Gross Output, Net Output, Agricultural Income, Potato. in