Besin takviyesi kullanan sporcuların beslenme bilgi düzeyi üzerine bir araştırma
A study on the nutritional knowledge level of athletes using nutritional supplements
- Tez No: 981971
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL SERKAN UZYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, sporcuların performanslarını artırmak amacıyla kullandıkları gıda takviyelerinin, özellikle protein ve amino asit desteklerinin, sporcu performansı üzerindeki etkilerini kapsamlı bir şekilde incelemektir. Araştırma, sporcuların bu takviyeleri kullanım alışkanlıklarını, sıklıklarını, dozajlarını ve bu kullanımların performanslarına olan katkılarını anlamayı hedeflemektedir. Aynı zamanda, bu takviyelerin bilinçli kullanımına dair pratik öneriler sunarak ve aşırı kullanımın potansiyel sağlık risklerini değerlendirerek sporcu beslenmesi literatürüne katkıda bulunmak amaçlanmaktadır. Araştırma, nicel veri toplama tekniği kullanılan betimsel bir tarama çalışması olarak tasarlanmıştır. Çalışmanın örneklemini, protein takviyesi kullanan 30 gönüllü sporcu oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, katılımcıların demografik bilgilerini, spor alışkanlıklarını, beslenme bilgi düzeylerini ve gıda takviyesi kullanımına yönelik tutumlarını ölçen çok boyutlu bir anket kullanılacaktır. Bu anket, Kobryner (2009) tarafından geliştirilen ve araştırmacı tarafından Türkçe'ye uyarlanan bir veri toplama aracını ve“Yetişkinler İçin Beslenme Bilgi Düzeyi (YETBİD) Ölçeği”ni içermektedir. Verilerin analizinde ise SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) yazılımından faydalanılacaktır. Çalışmanın temel hipotezleri; protein ve amino asit takviyelerinin sporcuların genel performansı, güç, dayanıklılık ve toparlanma süreçleri üzerindeki etkilerini sorgulamaktadır. Araştırmanın sınırlılıkları arasında, örneklem grubunun 30 katılımcı ile kısıtlı olması ve verilerin katılımcıların kişisel beyanlarına dayanması yer almaktadır, bu durum sonuçların genellenebilirliğini etkileyebilmektedir. Araştırma bulgularının, sporcuların gıda takviyelerini daha bilinçli, sağlıklı ve verimli kullanmalarına yönelik stratejiler geliştirilmesine olanak tanıması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to comprehensively examine the effects of food supplements, especially protein and amino acid supplements, used by athletes to enhance their performance, on overall athlete performance. The research aims to understand athletes' usage habits, frequencies, and dosages of these supplements and their contribution to performance. Concurrently, it aims to contribute to the sports nutrition literature by offering practical recommendations for the conscious use of these supplements and by evaluating the potential health risks of overuse. The research is designed as a descriptive survey study using quantitative data collection techniques. The study sample consists of 30 volunteer athletes who use protein supplements. As a data collection tool, a multi-dimensional questionnaire will be used to measure participants' demographic information, sports habits, nutritional knowledge levels, and attitudes towards food supplement use. This questionnaire includes a data collection tool developed by Kobryner (2009) and adapted into Turkish by the researcher, as well as the“Nutrition Knowledge Level Scale for Adults (YETBİD)”. The SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) software will be utilized for data analysis. The main hypotheses of the study investigate the effects of protein and amino acid supplements on athletes' general performance, strength, endurance, and recovery processes. The limitations of the study include the sample group being restricted to 30 participants and the data being based on participants' self-reports, which may affect the generalizability of the results. The findings of the research are expected to facilitate the development of strategies for athletes to use food supplements more consciously, healthily, and effectively.