Arpaya dayalı yumurtacı bıldırcın rasyonlarına organik asit ve enzim ilavesinin performans, yumurta kalitesi ve kemik özelliklerine etkisi
Effect of organic acid and enzyme supplementation in barley-based laying quail diets on performance, egg quality and bone characteristics
  1. Tez No: 981984
  2. Yazar: MEHMET ÇELEBİ ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF CUFADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma arpaya dayalı yumurtacı bıldırcın rasyonlarına organik asit ve enzim ilavesinin performans, yumurta kalitesi ve kemik özelliklerine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada kafes bölmelerinin her birinde 4 adet dişi bıldırcın olacak şekilde toplam 112 adet bıldırcın 28 adet alt gruba rastgele dağıtılmıştır. Deneme 56 gün (8 hafta) sürmüş ve deneme süresince yem ve su hayvanlara ad-libitum olarak verilmiş ve 16 saat/gün aydınlatma programı uygulanmıştır. Denemede yumurtlayan bıldırcınların ihtiyaçlarına göre hazırlanmış arpaya dayalı kontrol rasyonu (NRC, 1994) ve bu kontrol rasyonuna sırasıyla %0.3 Na-format, multienzim (fitaz (1000 ftu/kg)+endo-1,4 ksilanaz (1500 U/kg)+endo-1,4(3) beta-glukanaz (2000 U/kg)) ve %0.3 Na-format+multienzimin birlikte ilave edildiği 4 farklı rasyon kullanılmıştır. Deneme dört farklı muamele grubunda tesadüf parselleri deneme planına göre 7 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Arpaya dayalı rasyonlara formik asit ve enzim ilavesinin yumurtlayan bıldırcınlarda deneme sonu canlı ağırlık ve yem değerlendirme katsayısına etkisi istatistiki önemli (P<0.05) olurken, incelenen diğer performans, yumurta kabuk kalitesi ve tibia özelliklerine etkisi istatistiki olarak önemsiz olmuştur (P>0.05). Deneme sonu canlı ağırlık Kontrol (K) grubunda diğer gruplardan önemli seviyede düşük olmuştur. Yem değerlendirme katsayısı K+NaF grubunda K ve K+NaF+ENZ grubunda göre önemli seviyede düşük olurken K+ENZ grubu ile istatistiki olarak benzer olmuştur. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, arpaya dayalı yumurtacı bıldırcın rasyonlarına %0.3 seviyesinde Na-format ilavesinin yemden yararlanmayı olumlu etkileyebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of organic acid and enzyme supplementation to barley-based laying quail diets on performance, egg quality and bone characteristics. In the study, a total of 112 quails were randomly distributed into 28 subgroups, with 4 female quails in each cage compartment. The trial lasted 56 days (8 weeks) and feed and water were given to the ad-libitum and a 16-hour/day lighting program was applied. In the experiment, barley-based control diet prepared according to the needs of laying quails (NRC, 1994) and 4 different diets to which 0.3% Na-formate, multienzyme (phytase (1000 ftu/kg)+endo-1,4 xylanase (1500 U/kg)+endo-1,4(3)beta-glucanase (2000 U/kg)) and 0.3% Na-formate+multienzyme were added, respectively, were used. The experiment was carried out in four different treatment groups according to a randomized plot experimental plan with 7 replications. While the effect of formic acid and enzyme addition to barley-based diets on the body weight and feed conversion ratio of laying quails at the end of the experiment was statistically significant (P<0.05), the effect on other performance, egg shell quality and tibia characteristics was statistically insignificant (P>0.05). The final body weight in the Control (K) group was significantly lower than the other groups. The feed conversion ratio was significantly lower in the K+NaF group than in the K and K+NaF+ENZ groups, while it was statistically similar to the K+ENZ group. According to the results obtained from the study, it was concluded that the addition of 0.3% Na-formate to barley-based laying quail diets could positively affect feed efficiency.