I./II. Tuthaliya'nın Batı Anadolu politikası
The Western Anatolian policy of Tudhaliya I/II
- Tez No: 981985
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTULUŞ KIYMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Hitit Devleti'nin tarihinde Orta Hitit Çağı'nın sonlarına doğru tahta oturan krallardan biri I./II. Tuthaliya'dır. Hitit tarihinde Tuthaliya adında çok sayıda kral olması sebebiyle bu isimle kaç kral olduğu ve bunların nasıl sıralanması gerektiği tartışmaların konusudur. Önceki yılların aksine Hititolojide üç adet Tuthaliya olduğunu kabul edenler söz konusudur ve bu tezin konusunu oluşturan I./II. Tuthaliya olarak adlandırılmaktadır. I./II. Tuthaliya dönemine sonradan tarihlenen yıllık ve belgelerde, yaptığı büyük çaplı seferler anlatılmaktadır. I./II. Tuthaliya tahta geçer geçmez Batı Anadolu'da Hatti'ye karşı düşmanca tutum sergileyen devletler üstüne sefer düzenlemiştir. Arzawa seferi ardından batıdaki devletler birleşip Aššuwa birliğini kurmuşlardır. Kral Tuthaliya onlar üzerine de geniş çaplı bir sefer düzenleyerek yenmiştir. Ardından o batıda seferde iken Hatti'ye giren Kaškalar ile savaşmıştır. Halep'i almıştır. Doğu da Mitanni devletiyle savaşmak durumunda kalmıştır. Savaş öncesi Kizzuwatna devleti ile anlaşmıştır. Bu anlaşma ile Hitit devletinde Hatti etkisi giderek arttığı gözlenmektedir. Doğu'da ve Batı'da sefer yapmasına karşın Batı bölgesine geniş çaplı sefer yapan ilk kraldır. Batı için genel politikası siyasi egemenliğini tanıtmak olan I./II. Tuthaliya döneminde Hitit devletine Madduwatta adında bir Batı beyi sığınmıştır. Siyasi planlar ile onu vasal devlet yönetisi olarak almıştır. Ancak Madduwatta, batı konusunda işe yaramadığı gibi Tuthaliya'ya karşı verdiği hiçbir sözü de tutmamıştır. Batı Anadolu'ya hâkim olmak isteyen Madduwatta sonunda Hitit devletine karşı Batı ile birleşmiş ve geniş bir alana hâkim olmuştur. I./II. Tuthaliya'nın ardından tahta I. Arnuwanda geçmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the kings who ascended the Hittite throne toward the end of the Middle Hittite Period was Tudhaliya I/II. Since there were several kings in Hittite history who bore the name Tudhaliya, the number of rulers with this name and how they should be sequenced has been a matter of scholarly debate. Contrary to earlier years, some Hittitologists now accept the existence of three kings named Tudhaliya, and the subject of this thesis is the ruler referred to as Tudhaliya I/II. In the annals and documents later dated to the reign of Tudhaliya I/II, his large-scale military campaigns are described in detail. Immediately after ascending the throne, Tudhaliya I/II launched a campaign against the western Anatolian states that had adopted a hostile attitude toward Hatti. Following the Arzawa campaign, these western states united and formed the Aššuwa coalition. King Tudhaliya then carried out a major campaign against them as well and defeated the coalition. While he was campaigning in the west, he also fought the Kaška people who had entered Hatti. He captured Aleppo and was compelled to confront the Mitanni kingdom in the east. Prior to this conflict, he concluded an agreement with the kingdom of Kizzuwatna. Through this treaty, it can be observed that Hattian influence within the Hittite state increasingly strengthened. Although he conducted campaigns in both the east and the west, Tudhaliya I/II was the first king to undertake a large-scale expedition specifically focused on the western regions. During his reign, whose general western policy aimed at asserting Hittite political authority, a western chieftain named Madduwatta sought refuge in the Hittite kingdom. With political considerations in mind, Tudhaliya accepted him as a vassal ruler. However, Madduwatta not only proved useless in Hittite western affairs, but also failed to fulfill any of the promises he had made to Tudhaliya. Ultimately, seeking dominance over western Anatolia, Madduwatta allied himself with western powers against the Hittite state and came to control a wide territory. After Tudhaliya I/II, the throne passed to Arnuwanda I.