Operational audit and banking performance: Evidence from Iraq
Faaliyet denetimi ve banka performansı: Irak'tan kanıtlar
- Tez No: 981993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN NESRİN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe ve Denetim Bilim Dalı
Özet
Faaliyet denetimi (FD), organizasyonel performansın artırılmasında kritik bir araçtır; çünkü yönetimin verimlilik, etkililik ve kaynak kullanımını değerlendirmesine olanak tanıyan değerli içgörüler sağlar. Bankacılık sektöründe FD, hedeflerin kaliteyle gerçekleştirilmesini, israfın ve kaynakların yanlış kullanımının en aza indirilmesini sağlar. Geleneksel denetim yöntemlerinin hâlâ baskın olduğu ve performans değerlendirmesinin tüm faydalarının sınırlı kaldığı Irak bankacılık sektöründe, FD'nin genel performansı artırmadaki rolü incelenmiştir. Irak bankalarındaki faaliyet denetimleri hâlen geleneksel yapıda olup, çoğunlukla belge kontrolleri ve betimleyici değerlendirmelere odaklanmaktadır. Bu durum, uygun kaynak yönetimi ve sürdürülebilir büyüme için gerekli olan verimlilik ve ekonomik denetimlerde zayıflıklara neden olmaktadır. Bu çalışma, seçilen bankalarda FD'nin finansal ve finansal olmayan performans üzerindeki etkisini incelemektedir. Nicel veriler, Orta Doğu Bankası, Bağdat Bankası ve Irak Ulusal Bankası'nda çalışanlara dağıtılan anketler yoluyla toplanmış, toplam 125 anketten 116'sı analize uygun bulunmuştur. Nitel veriler ise 27 uzman çalışanla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerle elde edilmiştir. Kaiser-Meyer-Olkin değeri 0.05'in üzerinde olan keşifsel faktör analizi, korelasyon testleri (R: 0.72–0.79) ve t-testleri (tek yönlü ANOVA; p < 0.05) gibi istatistiksel yöntemler kullanılarak verilerin geçerliliği ve güvenilirliği doğrulanmıştır. Ayrıca, nitel veriler tematik kodlama yöntemiyle analiz edilmiştir. Sonuç olarak, FD ile finansal ve finansal olmayan performans arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. FD'nin verimsizliklerin belirlenmesine, israfın azaltılmasına ve karar alma süreçlerinin desteklenmesine yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak çalışma, Irak bankalarının hâlen eski denetim yaklaşımlarına bağımlı olduğunu ve bunun denetimlerin etkinliğini azalttığını, verimlilik ve ekonomiklik izleme süreçlerinde boşluklar yarattığını da göstermektedir. Elde edilen sonuçlara göre, faaliyet denetimleri banka performansı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir; ancak modernizasyon ihtiyacı bulunmaktadır
Özet (Çeviri)
An operational audit (OA) is a crucial tool for enhancing organizational performance, as it provides management with valuable insights to assess efficiency, effectiveness, and resource utilization. In the banking sector, OA ensures that goals are met with quality while minimizing waste and resource misuse. The role of OA in enhancing the overall performance of Iraqi banks, a sector where traditional auditing methods are still dominant and limit the full benefits of performance evaluation, was reviewed. Operational auditing in Iraqi banks remains traditional, primarily focusing on document checks and descriptive assessments, which create weaknesses in efficiency and economic audits, essential for proper resource management and sustainable growth. This study examines the impact of OA on both financial and non-financial performance in selected banks. A mixed-methods design was employed to analyze the quantitative data collected through questionnaires distributed to employees at three banks: Middle East Bank, Bank of Baghdad, and National Bank of Iraq. From the total amount of 125 questionnaires, 116 were suitable for analysis. Qualitative data was collected through semi-structured interviews with 27 specialized employees. Statistical methods, including exploratory factor analysis (Kaiser-Meyer-Olkin: > 0.05), correlation tests (R: 0.72–0.79), and t-tests (one-way ANOVA; p < 0.05), confirmed the validity and reliability of the data. Moreover, the qualitative data was analyzed by thematic coding. A significant correlation was found between OA and enhanced financial and non-financial performance. Suggesting that OA helps identify inefficiencies, reduce waste, and support decision-making. However, the study also reveals that Iraqi banks still rely on outdated audit approaches, which reduces the effectiveness of audits and leaves gaps in monitoring efficiency and economy. According to established results, v the operational audits have a positive impact on banking performance; however, there is a need for modernization.