I. Stravınsky 'Rake's Progress' örneğinde neoklasik operalar
Neoclassical operas in the example of I. Stravinsky 'Rake's Progress'
- Tez No: 800291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AKTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Opera Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Opera Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Müzik ve opera sanatında 20. yüzyılda ortaya çıkan modernizm süreci birçok değişime ve gelişime öncülük eder. Dolayısıyla; ana fikri“yenilemek”olan modernizm süreci, birçok akım ve yönelimin ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Müzik ve opera sanatında neoklasisizm de bu yönelimlerden biridir. Bu çalışmada, Igor Stravinsky'nin neoklasik yönelimi doğrultusunda bestelediği“The Rake's Progress”operası ele alınmıştır. Birinci bölümde, modernizm süreci ve bu süreç doğrultusunda Fransız Devrimi, Sanayi Devrimi ve kapitalizmin etkilerine değinilmiştir. Diğer sanat dallarında modernizmin etkisinden bahsedilmiş, modern, modernite ve modernizm kavramları arasındaki farklar açıklanmıştır. İkinci bölümde, modernizmin ortaya çıkmasında etkili olan tarihsel ve toplumsal koşullar incelenmiştir. Bu bağlamda 18. yüzyıl Aydınlanma Düşüncesi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Neoklasik müziğin toplumsal kimliğinden ve bu yönelimin etkilerinden bahsedilmiştir. Neoklasik olarak nitelendirebileceğimiz Arlecchino, Cardillac ve Turandot (Busoni) operaları konu ve üslup açısından incelenmiştir. Dördüncü bölümde çalışmanın asıl konusu“The Rake's Progress”başlıklı operanın bestelenmesinde ilham kaynağı olan William Hogarth'ın hayatına ve“A Rake's Progress”isimli gravürlerine yer verilmiş opera ve gravürler arasındaki benzerlikler ve farklılıklar ele alınmıştır. Beşinci bölümde ise“The Rake's Progress”operası incelenmiş ve neoklasik unsurlara dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
The modernist movement that emerged in the 20th Century led to many changes and developments in the fields of music and opera Therefore, the modernist movement whose main objective was“renewal”formed the basis for the creation of many movements and orientations. The movement of neoclassicism is one of these orientations in the field of music and opera. This study discusses Igor Stravinsky's“The Rake's Progress”which is composed according to his neoclassical orientation. The first chapter focuses on the modernist movement, and analyses The French Revolution, The Industrial Revolution and capitalism in accordance with the modernist movement. The effects of modernism on other fields of art have been discussed, and the differences between the notions of modern, modernity, and modernism have been described. In the second chapter, the historical and social conditions which have been influential on the emergence of modernism have been analyzed. The 18th Century Enlightenment have been examined in this context as well. In the third chapter, the social identity and the effects of neoclassical music have been reviewed. Arlecchino, Cardillac, and Turanot (Busoni) which are operas that can be identified as neoclassical have been analyzed in terms of subject and style. In the fourth chapter, the life of William Hogarth and his gravures named“The Rake's Progress”which influenced the creation of“The Rake's Progress”opera -- which is the main focus of this study -- have been analyzed; the similarities and distinctions between the gravures and the opera have been examined. In the fifth chapter,“The Rake's Progress”opera has been analyzed with an emphasis on its neoclassical elements.