Amerika Birleşik Devletleri'ne göç eden Türklerde boş zaman aracılığıyla sosyokültürel adaptasyon
Social-cultural adaptation through leisure among Turkish who immigrated to United States of America
- Tez No: 982005
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Amerika Birleşik Devletleri'ne göç eden Türklerin yaşantıları doğrultusunda, sosyokültürel adaptasyon süreçlerinde boş zamanın rolünü tanımlamayı amaçlamaktadır. Çalışma Kolb'un Deneyimsel Öğrenme Teorisi çerçevesinde yapılandırılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yönteminin bir deseni olan hermeneutik fenomonoloji kullanılmıştır. Bu kapsamda sosyokültürel adaptasyon ve boş zaman konulu literatür taranmış, görüşme ve gözlem formu oluşturulmuştur. Boş zaman aktivitelerine katılım sağlayan ve bir ile beş senedir Amerika'da yaşayan 15 Türk göçmenle yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda araştırmacı da katılımcı gözlemci rolü ile verilerinin analizi esnasında oluşturulan kod ve temaları desteklemek amacıyla saha notları tutmuştur. Veriler transkript edildikten sonra nitel veri analiz programı kullanılarak içerik analizi gerçekleştirilmiştir. Analiz yapılırken boş zamanın 3 temel fonksiyonu ve Kolb'un Deneyimsel Öğrenme Teorisi temel alınmıştır. Bu hususta araştırmanın bulguları, Somut Deneyim, Yansıtıcı Gözlem, Soyut Kavramlaştırma, Aktif Deneyim olmak üzere dört temadan oluşmaktadır. Elde edilen tema ve kodlar doğrultusunda, boş zamanın göçmenlerin sosyokültürel adaptasyon sürecinde kolaylaştırıcı bir rol oynadığını; bu rolün kültür öğrenimi, sosyalleşme, dil gelişimi gibi dolaylı yollarla desteklendiği tespit edilmiştir. Türk göçmenlerin sosyokültürel adaptasyonları sürecinde, aktif boş zaman etkinlikleri kadar pasif boş zaman etkinliklerinden de yararlandığı görülmüştür. Deneyimsel Öğrenme Teorisi bağlamında ise, yansıtıcı gözlem ve soyut kavramlaştırma basamaklarına ilişkin söylemlerin, diğer öğrenme basamaklarına kıyasla daha yoğun ve belirgin şekilde ifade edildiği görülmüştür. Bu da Türk göçmenlerin, ev sahibi kültüre uyum sağlarken özümseme öğrenme stilini benimsediğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to define the role of leisure time in the sociocultural adaptation processes of Turkish immigrants to the United States of America. The study is structured within the framework of Kolb's Experiential Learning Theory. Hermeneutic phenomenology, a design of a qualitative research method, was used in the study. In this context, the literature on sociocultural adaptation and leisure time was reviewed and interview and observation forms were developed. Semi-structured interviews were conducted with 15 Turkish immigrants who have been living in the US for one to five years and participating in leisure activities. At the same time, the researcher, in the role of a participant observer, kept field notes to support the codes and themes created during the data analysis. After the data were transcribed, content analysis was conducted using qualitative data analysis software. The study was based on the 3 basic functions of leisure time and Kolb's Experiential Learning Theory. In this respect, the findings of the research consist of four themes: Concrete Experience, Reflective Observation, Abstract Conceptualization and Active Experience. In line with the themes and codes obtained, it was determined that leisure time plays a facilitating role in the sociocultural adaptation process of immigrants; this role is supported by indirect means such as cultural learning, socialization and language development. Turkish immigrants benefited from passive leisure time activities as well as active leisure time activities during their sociocultural adaptation process. In the context of Experiential Learning Theory, it was observed that discourses related to reflective observation and abstract conceptualization stages were expressed more intensely and distinctly compared to other learning stages. This indicated that Turkish immigrants adopted the assimilation learning style while adapting to the host culture.