The use of interviewer estimations at the door-step interaction: Examinations from the European social survey, 2018
Kapı eşiği etkileşiminde görüşmeci tahminlerinin kullanımı:Avrupa sosyal araştırması 2018 incelemeleri
- Tez No: 982025
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Demografi, İstatistik, Sosyoloji, Demography, Statistics, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Araştırma Yöntemleri Ana Bilim Dalı
Özet
Sosyal araştırma verileri, yapılan yeni çalışmalar ve başvurulan yeni tekniklerle her geçen gün zenginleşmektedir. Araştırmalardan olabildiğince yüksek verim alınması, veri kalitesinin yükselmesi, cevapsızlığın azalması ve gelecek çalışmalara güçlü bir temel hazırlanabilmesi adına yeni yöntemlerin geliştirilmesi oldukça önemlidir. Görüşmeci gözlem ve tahminlerinin toplanıp analiz edilmesi son çalışmalarda uygulanan popüler araştırma yöntemlerden biridir. Bu tezin amacı, paradata olarak adlandırılan görüşmeci tahmin verisini Avrupa Sosyal Araştırması, 2018 verilerinin ışığında incelemek ve tahminlerin başarı durumunu gözlemlemektir. ESS 2018 araştırması kapsamında görüşmecilerden ilk ziyaretler sonucu tamamlanmamış olan görüşmeler için ikinci ziyaretlerin nasıl sonuçlanacağına dair tahminde bulunmaları istenmiştir. İlk görüşmeden itibaren, görüşmecilerden her oturumdan sonra bir sonraki görüşmenin sonucuna ilişkin tahminlerde bulunmaları istenmiştir. Araştırmacılar, kendi izlenimlerinden yola çıkarak tahminde bulunmuşlar ve bu veriler kaydedilmiştir. Bu sayede çalışmanın veri setinde görüşmelerin gerçek sonuçlarının yanı sıra görüşmecilerin öngörüleri sonucunda işaretledikleri tahmini sonuç verisi de bulunmaktadır. Bu tezde, görüşmeci tahminlerinin gerçek sonuçlarla örtüşüp örtüşmediği görüşmecinin yaş ve cinsiyeti ve görüşmenin gerçekleştiği konutun tipi ve fiziksel durumu özelinde incelenmektedir. Bu araştırmada betimleyici analizler çok değişkenli analizlerden daha açıklayıcı sonuçlar vermiş özellikle veri eksikliğinden kaynaklı olarak lojistik regresyon sonuçları daha az anlamlı sonuçlar ortaya koymuştur. Görüşmecilerin tahminlerinin tutarlı olma olasılığı görüşmecinin yaş faktöründen etkilenebilirken, cinsiyetin anlamlı bir fark yaratmadığı gözlenmiştir. Benzer şekilde görüşmenin yapıldığı evin tipi ve ülke faktörleri anlamlı çıkarken evin bulunduğu semtin koşulları tahmin verileri üzerinde anlamlı bir sonuç vermemiştir.
Özet (Çeviri)
Social research data is enriched day by day with new studies and new techniques. It is important to develop new methods in order to maximize the efficiency of research, improve data quality, reduce non-response and lay a strong foundation for future studies. Collecting and analyzing interviewer observations and predictions is one of the popular research methods applied in recent studies. The aim of this thesis is to analyze the interviewer estimation data, called paradata, in the light of the data set of European Social Survey (ESS) 2018 and to observe the consistency of the estimations. In the ESS 2018, interviewers were asked to predict how the second visits would turn out for interviews that were not completed after the first visit. Starting from the first interview, interviewers were asked to make predictions about the outcome of the next interview after each session. Interviewers made predictions based on their own impressions and these data were recorded. In this way, the data set of the study includes not only the actual results of the interviews but also the estimated results that the interviewers marked as a result of their predictions. In this thesis, whether the interviewer's estimations coincide with the actual results is analyzed in terms of the age and gender of the interviewers and the type and physical condition of the dwelling where the interview took place. In this study, descriptive analyses yielded more explanatory results than multivariate analyses, particularly due to data deficiencies that rendered the logistic regression outcomes less significant. While the likelihood of consistency in participants' predictions appeared to be influenced by the interviewer's age, gender did not produce a significant difference. Similarly, the type of housing and the country in which the interview took place were found to be significant factors, whereas the neighborhood conditions of the residence did not have a meaningful impact on the prediction data.