Guessing and metacognitive knowledge
Tahmin etme ve metakognitif bilgi
  1. Tez No: 92031
  2. Yazar: A. OYA ARAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNUR BOYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
II YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ TAHMİN ETME VE METAKOGNİTİF BİLGİ A. Oya Aral İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 1999 Danışman : Yrd. Doç. Dr Aynur Boyer Bu çalışmanın amacı, on lise öğrencisinin okuma metinlerinde kelime anlamlarını tahmin ederken kullandıkları stratejileri, bunları nasıl kullandıklarını ve daha da önemlisi strateji kullanımında ve de tahmin konusunda bir dil öğrenicisi olarak ne kadar bilinçli hareket edip etmediklerini araştırmaktır. Çalışmaya Bahçeşehir Atatürk Lisesi'nden, başlangıç seviyesindeki beş öğrenci ile orta seviyedeki beş öğrenci katılmıştır. Çalışmadan elde edilen bilgiler, üç değişik araştırma metodunun birlikte kullanılmasıyla oluşturulmuştur. 1. Sesli düşünme metodu (TAP) 2. Retrospektif metodu (RS) 3. Görüşme metodu Asıl strateji kullanımı ile ilgili bilgiler sesli düşünme ve retrospektif metodlarının uygulanmasıyla elde edildi. On katılımcıdan araştırmacı tarafından seçilen iki okuma parçasındaki bilinmeyen kelimeler için tahminleri istendi. Daha sonra ilk metodu destekleyici olması amacıyla her bir kelime için yapılan tahminler dikkate alınarak retrospektif yöntemi uygulandı. En son olarak da katılımcıların tahmin konusunda bilgi ve birikimlerini ortaya koyan görüşme metodu uygulandı. Bu metod uygulanırken sorulan bir takım sorularla, 12E, ^ÎKSEKÖĞRÎTÎBİ KTOIDIll öğrencilerin bu konudaki bilgi, birikim ve düşünceleri, bu bilgi, birikim ve düşüncelerinde bilinçli olup olmadıkları, yaptıkları ile düşündükleri arasında örtüşme olup olmadığı sorgulanmıştır. Çalışmanın sonunda sesli düşünme ve retrospektif uygulamalarının analizinden farklı seviyelerdeki katılımcıları içine alan iki grup arasında kullandıkları strateji tipleri, bunları kullanım sıklıkları açısından çok büyük olmasa da bazı farklılıklar gözlemlenmiştir. Ama asıl fark, tahmin etme konusunda bildiklerinden çok bu stratejinin uygulayımı noktasındadır. Çoğu zaman katılımcıların tahmin etme konusundaki isteklilikleri, kendilerine güven ve onların, kendi öğrenme eylemleri üzerinde kontrol oluşturabilecekleri bir bilinçlilikle desteklenememiştir. Bu bilincin ve kendine güvenin eksikliği onların tahmin etme konusundaki bilgi ve uygulamalarındaki kontrollerini olumsuz etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to investigate guessing abilities of ten high- school learners in the reading texts, the strategies they used to guess the word meaning, knowing how they guess (what guessing strategies do they use and how?) and the more important point is the students' awareness to use these strategies effectively and their own knowledge about their own guessing (whether they are aware of the guessing strategies they used and their own guessing processes). The participants were five beginning and five upper intermediate level students from Bahçeşehir High School. Three sets of verbal data were collected from the participants. The data were collected through the use of mentalistic research methods : 1. Individual Think-Aloud Protocols (TAP) 2. Retropective Sessions (RS) 3. Self -Report Interviews. TAPs and RSs were used to have data on actual strategy use. Ten participants at different levels were wanted to guess the unknown words in two reading texts which the researcher had chosen, by the use of think-aloud method. Then the other method (RS) was used by taking into consideration of each guess for each unknown words as a supporting way for the first method, think-aloud: As a last step, self-report interviews provided information about the participants' knowledge of their own guessing process. By asking the questions in the view of general topic, the data was collected about the methods they used for unknown words in reading texts, their awareness for what they did and thought about guessing and how much there is an agreement or disagreement between what they did in the study and what they thought.V The results from the analyses of TAP and RS transcriptions showed that the participants at different levels used some guessing strategies in reading although there were small differences in terms of the strategy types and the frequency of the strategies used but the main difference was how the guessing strategy was used effectively in practice rather than what they knew about guessing. Moreover, most time the willingness in their use couldn't be supported with self-confidence and necessity or awareness of strategy use. The lack of self-confidence and awareness caused the loss of control in their language knowledge and use.