Ünlü Türk şairlerinin şiirlerindeki duygularının modaya yansıması
The reflection of emotions in the poems of famous Turkish poets on fashion
- Tez No: 982030
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
Özet
İnsanlık, geçmişten günümüze değişen ve dönüşen dünyaya uyum sağlayarak ilerlemiştir. Bu süreçte, bireyler kimi zaman isteyerek kimi zaman ise zorunlu olarak bazı alışkanlıklarını terk etmiş; bunun yerine yeni yaşam biçimleri, anlayışlar ve pratikler geliştirmiştir. Bu dönüşüm sürecinde kültürel bir hafıza işlevi gören edebiyat, toplumun tarihsel, sosyal ve kültürel dokusuna dair önemli izler taşımaktadır. Yazının icadından çok daha önceye dayanan köklü bir geçmişe sahip olan edebiyat, insanın kendini ifade etme biçimlerinin en güçlülerinden biri olmuştur. Bu bağlamda şairler, edebiyatın en temel taşıyıcıları ve temsilcilerindendir. Ancak günümüzde hızla değişen dünya düzeni, dijitalleşme ve popüler kültürün baskın etkileriyle birlikte edebiyata olan ilgi giderek azalmaktadır. Bu çalışmanın temel çıkış noktası, bu duruma dikkat çekmek ve edebiyatın değerini yeniden görünür kılmaktır. Günümüzde toplumun ilgisini çeken disiplinlerden biri olan moda, popüler kültürle olan etkileşimi sayesinde geniş kitlelere ulaşma potansiyeline sahiptir. Bu bağlamda edebiyat ile modanın kesişiminde yaratıcı bir alan oluşturulması; hem sanatsal hem de kültürel açıdan yeni bir ifade biçiminin ortaya çıkmasını mümkün kılmaktadır. Bu çalışma, edebiyat ve moda disiplinlerini bir araya getirerek, şiirlerden ve şairlerden ilhamla tasarlanan giysiler aracılığıyla edebiyatın görsel bir anlatım biçimi olarak yeniden yorumlanmasını amaçlamaktadır. Literatürde bu alanda yapılan çalışmaların sınırlı olması, konunun özgünlüğünü ve çalışma gerekliliğini ortaya koymaktadır. Çalışma kapsamında, seçilen şiirlerin tematik ve estetik unsurlarından yola çıkılarak özgün moda tasarımları geliştirilmiş; bu tasarımlar aracılığıyla edebi eserlerin somut, giyilebilir sanat formlarına dönüşmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Humanity has progressed by adapting to the changing and transforming world from past to present. In this process, individuals have abandoned some of their habits, sometimes willingly and sometimes compulsorily, and have developed new lifestyles, understandings and practices instead. Literature, which functions as a cultural memory in this transformation process, bears important traces of the historical, social and cultural fabric of society. Literature, which has a long history dating back long before the invention of writing, has been one of the most powerful forms of human self-expression. In this context, poets are among the most fundamental carriers and representatives of literature..However, today, with the rapidly changing world order, digitalization and the dominant effects of popular culture, interest in literature is gradually decreasing. The main starting point of this study is to draw attention to this situation and to make the value of literature visible again. Fashion, one of the disciplines that attracts the attention of society today, has the potential to reach large masses through its interaction with popular culture. In this context, creating a creative space at the intersection of literature and fashion makes it possible for a new form of expression to emerge both artistically and culturally. This study aims to reinterpret literature as a form of visual expression by bringing literature and fashion disciplines together through garments designed with inspiration from poems and poets. The limited number of studies in this field in the literature reveals the originality of the subject and the necessity of the study. Within the scope of the study, original fashion designs have been developed based on the thematic and aesthetic elements of the selected poems; through these designs, it is aimed to transform literary works into concrete, wearable art forms.