S355 klevis braketlerin projeksiyon kaynak prosesi parametre optimizasyonu
Projection welding process of S355 klevis brackets parameter optimization
- Tez No: 982045
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Günümüzde gelişen ve ilerleyen bir sektör olan otomotiv sektöründe kullanılan kaynak proseslerinden projeksiyon kaynak konusu bu tezde incelenmek üzere ele alınmıştır. Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın üretimini gerçekleştirdiği amortisörün bağlantı elemanlarından biri olan klevis braketine uygulanan kaynak işleminin iyileştirilmesine yönelik çalışmada, koparma test verilerinin değerlendirilmesi ve bu doğrultuda en uygun proses parametrelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu tez de daha çok kaynak prosesindeki parametrelerin kopma testi sonucuna etkileri incelenecektir. Parametrelerin belirlenmesi ve bir deney tasarımı yapılması için Taguchi metodundan faydalanılacaktır. MINITAB programında gerekli deney tasarımı ve varyans analizi yapılarak uygun parametreler belirlenecektir. Buna ek olarak yapılan deneylerin kaynak bölgelerinde makro ve mikyo yapı incelemesi yapılıp, sertlik değerlerine de bakılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we discuss projection welding, one of the welding processes used in the rapidly developing automotive sector. By looking at the connection equipment of the shock absorber, which is the production of the automobile company, It is aimed to examine the breakout test results to improve the welding process which plays a role in the production of the clevis bracket and determining the optimal parameters This study focuses on analyzing how different parameters used in the welding process affect the outcomes of rupture tests, aiming to identify the most effective process settings.. The Taguchi method will be used to determine the parameters and design experiments. The appropriate parameters will be determined by performing the necessary experimental design and variance analysis using the MINITAB program.