Yabancılara Türkçe öğretiminde okuma prozodisi
Reading prosody in teaching Turkish to foreigners
  1. Tez No: 982046
  2. Yazar: NARGIZ JAMSHIDOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Konusu, prozodi olan bu çalışmanın amacı“Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde okuma prozodisinin konuşma prozodisi üzerine etkisi”ni araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda, nicel araştırma yaklaşımlarından tek grup öntest sontest deneysel deseni kullanılarak Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen toplam 23 katılımcıdan oluşan B1 (8 kişi) ve C1 (15 kişi) seviyesindeki öğrencilere 5 haftalık toplam 30 saatlik“Prozodik Okuma Eğitimi”verilmiştir. Eğitime başlamadan önce tüm katılımcılara uygulanan anket ile sesletim/telaffuz eğitimiyle ilgili artalan bilgileri ve beklentileri belirlenmiştir. Daha sonra eğitim öncesi ve sonrası alınan ölçümlerde iki beceri arasındaki ilişkiler dil seviyesi, cinsiyet, dil ailesi (Altay-Altay dışı) değişkenleri açısından da çözümlenmiştir. Çözümlemeler sonucunda, konuşma becerisinin önset ve sontest bulgularının istatistiksel olarak anlamlı olmadığı; okuma becerisinin öntest ve sontest puanları arasında“orta düzeyde”anlamlı bir korelasyon olduğu, dil düzeylerine, cinsiyete ve dil ailesine göre anlamlı fark olmadığı; B1 ve C1 seviyelerindeki katılımcıların okuma ve konuşma sontest puanları arasında da anlamlı fark olmadığı ve genel grup seviyesinde okuma ve konuşma sontest performansları değerlendirildiğinde, tüm gruplarda“pozitif yönlü”ve“orta düzeye yakın”ilişki olduğu görülmüştür. Katılımcıların eğitimde verilen prozodik unsurları bilme ve kullanabilme becerilerinin gelişmesine rağmen, becerinin henüz“otomatikleşmediği”bu nedenle de tüm sorularda istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar çıkmadığı, ancak örneklemin genişletilmesine bağlı olarak ileri çalışmalarda anlamlı sonuçlar çıkabileceği öngörülmektedir. Sonuç olarak prozodik unsurların, öğreniciler tarafından doğal ve işlevsel biçimde kullanılabilmesi için daha uzun süreli, yoğun ve erken dönemde (A1'den itibaren) başlatılan kademeli bir eğitim olarak planlanması gerektiği ortaya çıkmıştır. Ek olarak, prozodik unsurları aktif olarak kullanmada bireysel farkların, duygudurumun (heyecan, kaygı, endişe…vb), metne aşinalığın ve kemikleşmiş sesletim hataları gibi değişkenlerin ölçme sonuçlarını etkilediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, which focuses on prosody, is to investigate the effect of reading prosody on speaking prosody in the teaching of Turkish as a foreign language. To achieve this aim, a single-group pre-test–post-test experimental design, one of the quantitative research methods, was employed. A total of 23 learners of Turkish as a foreign language at the B1 (8 participants) and C1 (15 participants) proficiency levels received a five-week, 30-hour“Prosodic Reading Training.”A questionnaire administered prior to the training identified participants' background knowledge and expectations regarding pronunciation instruction. Subsequently, pre- and post-test measurements were analyzed to examine the relationship between the two skills in terms of proficiency level, gender, and language family (Altaic vs. non-Altaic language families). The analyses revealed that the differences between the pre-test and post-test speaking scores were not statistically significant; that there was a moderate yet statistically significant correlation between the reading pre-test and post-test scores; and that no significant differences were found based on proficiency level, gender, or language family. Furthermore, no significant differences were observed between the post-test reading and speaking scores of B1 and C1 learners. When post-test reading and speaking performances were examined at the overall group level, a positive and near-moderate relationship was identified across all learners. Although the participants showed improvement in recognizing and using prosodic elements, these skills had not yet become fully automatized, which likely explains the absence of statistically significant results across all measures. It is anticipated, however, that future studies with larger sample sizes may yield significant findings. Overall, the study demonstrates that, for prosodic features to be used naturally and functionally by learners, instruction should be designed as a longer-term, intensive, and gradual program beginning from the early stages (starting at the A1 level). Additionally, the study underscores that individual differences, emotional states (such as excitement, anxiety, and worry), text familiarity, and fossilized pronunciation errors influence assessment outcomes in the active use of prosodic features.