Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde podcast kullanımının akıcı okumaya etkisi
The effect of using podcast in teaching Turkish as a foreign language on fluent reading skill
- Tez No: 899943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN GÖÇEN ÖZDEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yabancı dil öğretimi her geçen gün daha fazla önem kazanmaktadır. Yabancı dil öğretiminde, öğrenicinin dört temel dil becerisini kazanması amaçlanmaktadır. Öğretim sürecinde okuma becerisinin ayrı bir önemi vardır. Çünkü okuma dilin yapılarını, kelime dağarcığını ve dilin kullanımını anlamak için temel bir araçtır. Okuma becerisi, öğrenicilere yeni kelimelerin ve ifadelerin kullanımını gösterir; dilin gramer yapısını örnekler. Ayrıca okuma becerisi dinleme, konuşma ve yazma becerilerini geliştirmeye yardımcı olur çünkü okunan metinler konuşma dilini ve yazı dilini anlamayı sağlar. Yabancı dil öğretiminde okuma becerisi öğrenicilere metinler aracılığıyla kazandırılmakta ve geliştirilmektedir. Ancak bir becerinin kazanılması için sadece ders kitapları ve metinler yeterli olmamaktadır. Özellikle okuma becerisi gibi pratik odaklı becerilerin geliştirilmesi için çeşitli kaynaklar, araçlar, yöntemler, teknikler gerekmektedir ve öğrenicilere bunlardan yararlanma fırsatı sağlanmalıdır. Okuma becerisinin geliştirilmesinde farklı kaynak, araç, yöntem ve tekniklerin kullanılması öğrenicilerin yabancı dilde akıcı okuma becerisini geliştireceği düşünülmektedir. Akıcı okuma, bir metni hızlı okuma ve okunanları doğru anlayabilme yeteneğidir. Akıcı okumayı geliştirmeye yönelik araştırmalar yapılmaktadır ve bu araştırmalarda öğrenicilerin akıcı okuma becerisinin geliştirilmesine yönelik çeşitli öneriler sunulmaktadır. Bu önerilerden biri de öğrenicilerin akıcı okuma becerisinin geliştirilmesinde Podcast kullanımıdır. Alan yazınında öğrenicilerin akıcı okuma becerisinin geliştirilmesinde Podcast kullanımı ile ilgili ana dili olarak Türkçe eğitiminde araştırmalar bulunmaktadır. Ancak bu konuyla ilgili yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde bir çalışma bulunmamaktadır. Oysaki yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde öğreniciler farklı bir dilin yapısını öğrendiklerinden ve farklı seslerle karşılaştıklarından akıcı okumada zorlanmaktadırlar. Bu nedenle yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde öğrenicilerin akıcı okuma becerisinin geliştirilmesine daha çok ihtiyaç vardır. Bu ihtiyaçla“Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde Podcast kullanımının akıcı okumaya etkisi nedir?”problem sorusundan hareketle yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde Podcast kullanımının öğrenicilerin akıcı okuma becerisine etkisini tespit etmek amaçlanmıştır. Bu kapsamda çalışmada Podcast kullanımının öğrenicilerin doğru okumasına, okuma hızına ve prozodik okumasına etkisinin ne olduğu araştırılmıştır. Yapılan çalışma, tek denekli deneysel desen kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın deney grubunu B2 seviyesinde yabancı dil olarak Türkçe öğrenen ve akıcı okumada zorluk çeken 2 öğrenici oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak kişisel bilgi formu, metinler, araştırmacının Podcastleri ve öğrenicilerin okuma kayıtları kullanılmıştır. Veri toplama süreci 7 hafta süreyle toplamda 25 saat sürmüştür. Araştırma verilerinin analizinde doğru okuma formülü, okuma hızı formülü ve prozodik okuma ölçeği kullanılmıştır. Yapılan araştırmanın sonucunda Podcast kullanımının yabancı dil olarak Türkçe öğrenenlerin doğru okumasını, okuma hızını ve prozodik okumasını geliştirdiği tespit edilmiştir. Podcast kullanımı öğrenicilerin en çok prozodik okuma becerisini olumlu etkilemiştir. Araştırma kapsamında Podcast yoluyla gerçekleştirilen okuma çalışmalarından 4 hafta sonra öğrenicilerle son bir okuma çalışması yapılarak öğrenicilerin akıcı okuma becerisinin gelişiminin kalıcılığı değerlendirilmiştir. Öğrenicilerin son okumalarının sonucunda Podcast kullanımının öğrenicilerin akıcı okuma becerisine kalıcı bir şekilde etki ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Foreign language teaching is gaining increasing importance every day. In foreign language teaching, the goal is to enable learners to acquire the four basic language skills. Among these, reading skills hold a special significance in the teaching process. This is because reading is a fundamental tool for understanding the structures of the language, expanding vocabulary, and comprehending language use. Reading skills show learners the usage of new words and phrases and exemplify the grammatical structures of the language. Additionally, reading skills contribute to the development of listening, speaking, and writing skills, as reading texts help in understanding both spoken and written language. In foreign language teaching, reading skills are developed and enhanced through texts. However, acquiring a skill requires more than just textbooks and texts. Particularly for practical skills like reading, various resources, tools, methods, and techniques are needed, and learners should be provided with opportunities to utilize these resources. The use of different sources, tools, methods, and techniques in developing reading skills is believed to improve learners' fluent reading ability in a foreign language. Fluent reading is the ability to read a text quickly and understand it accurately. Research is being conducted to improve fluent reading, and various recommendations are presented for developing learners' fluent reading skills. One of these recommendations is the use of podcasts to enhance fluent reading skills. While there is research on the use of podcasts to develop fluent reading skills in native Turkish education, there is no study on this topic in teaching Turkish as a foreign language. However, learners of Turkish as a foreign language face challenges in fluent reading due to learning the structure of a different language and encountering various sounds. Therefore, there is a greater need to develop fluent reading skills in teaching Turkish as a foreign language. With this need in mind, the study aims to determine the effect of using podcasts on learners' fluent reading skills in teaching Turkish as a foreign language, based on the research question:“What is the effect of using podcasts on fluent reading in teaching Turkish as a foreign language?”In this context, the study investigates the effect of podcast use on learners' accurate reading, reading speed, and prosodic reading. The study was conducted using a single-subject experimental design. The experimental group consisted of 2 learners at the B2 level who were learning Turkish as a foreign language and struggling with fluent reading. Data collection tools included a personal information form, texts, the researcher's podcasts, and learners' reading recordings. The data collection process lasted a total of 25 hours over 7 weeks. The data analysis utilized accurate reading formula, reading speed formula, and prosodic reading scale. The results of the study determined that the use of podcasts improved the accurate reading, reading speed, and prosodic reading of learners learning Turkish as a foreign language. Podcast use had the most positive effect on learners' prosodic reading skills. To assess the persistence of the improvement in fluent reading skills, a final reading session was conducted with the learners 4 weeks after the podcast-based reading activities. The results showed that the use of podcasts had a lasting effect on learners' fluent reading skills.