Midi voleybolcularda core egzersizlerinin bazı motorik özellikler üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of core exercises on some motoric characteristics in midi volleyball players
- Tez No: 982076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERTUĞRUL ÇIPLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, midi voleybol kategorisindeki kız sporcularda sekiz haftalık core egzersiz programının çeviklik, esneklik ve kuvvetle ilişkili motorik performans göstergeleri üzerindeki etkilerini incelemektir. 12-14 yaş arası, sağlık sorunu olmayan ve en az iki yıl lisanslı voleybol geçmişi bulunan 24 sporcu basit rastgele atama yöntemiyle deney (n=12) ve kontrol (n=12) gruplarına atanmıştır. Deney grubu, 8 hafta boyunca haftada 3 gün, antrenman öncesinde 30 dakikalık, yalnızca vücut ağırlığına dayalı core programı (Mekik, Plank, Yana Eğilme, Superman, Rus Kıvrımları, Çakı Duruşu, Ters Mekik, Yan Plank Dönüş; egzersizler arası 60 sn dinlenme) uygulamıştır. Kontrol grubu rutin voleybol antrenmanlarına devam etmiştir. Esneklik, plank (s), mekik (tekrar), dikey sıçrama (cm), çeviklik (t-test, s) ve sağlık topu fırlatma (cm) ölçümleri müdahale öncesi/sonrası yapılmıştır. Küçük örneklem ve dağılım özellikleri nedeniyle grup-içi değişimler Wilcoxon, gruplar arası karşılaştırmalar Mann–Whitney U testleriyle analiz edilmiş; anlamlılık α=0.05'tir. Etki büyüklükleri Cohen's d ve kısmi eta kare (η²p) ile raporlanmıştır. Deney grubunda plank (Z=-3.650; p=0.002; d=1.79; η²p=0.77), mekik (Z=-3.087; p=0.002; d=2.32; η²p=0.66), dikey sıçrama (Z=-3.213; p=0.001; d=3.05; η²p=0.69), çeviklik (Z=-3.061; p=0.002; d=-2.11; η²p=0.65) ve sağlık topu (Z=-3.070; p=0.002; d=1.45; η²p=0.65) anlamlı ve büyük etkiyle iyileşmiştir; esneklikte artış eğilim düzeyinde kalmıştır (Z=-1.912; p=0.056). Ortalama değişimler dikkate değerdir: plank 83.58±4.66→90.58±6.91 sn; çeviklik 7.09±0.53→6.67±0.65 sn; dikey sıçrama +2.41 cm; mekik 21.08±6.93→24.42±6.49 rep; sağlık topu 145.00±17.32→202.92±35.83 cm. Kontrol grubunda yalnızca sağlık topunda küçük ama anlamlı artış görülmüştür (145.42±15.59→148.75±15.39 cm; p=0.011).Gruplar arası son test karşılaştırmalarında deney grubu plank (U=25.000; p=0.006) ve sağlık topunda (U=9.000; p<0.001) üstün bulunmuştur; diğer değişkenlerde fark anlamlı değildir (p>0.05). Sekiz haftalık core egzersiz programı, midi yaş grubundaki kız voleybolcularda merkez bölge stabilitesi, güç aktarımı ve çeviklik performansını anlamlı ve büyük etkiyle geliştirmiştir. Bulgular, core egzersizlerinin genç voleybolcularda performans gelişimini desteklediğini ve düzenli antrenman programlarına yapılandırılmış biçimde entegre edilmesinin faydalı olacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the effects of an eight-week core exercise program on motoric performance indicators related to agility, flexibility, and strength in female midi volleyball athletes. Twenty-four athletes aged 12-14, with good health and at least two years of licensed volleyball experience were assigned to experimental (n=12) and control (n=12) groups using a simple random assignment method. The experimental group performed a 30-minute, bodyweight-based core program (Crunch, Plank, Side Bend, Superman, Russian Twist, Jack Knife, Reverse Crunch, Side Plank Rotation; 60 seconds of rest between exercises) before training, 3 days a week for 8 weeks. The control group continued their routine volleyball training. Flexibility, plank (s), sit-ups (repetitions), vertical jump (cm), agility (T-test, s), and medicine ball throw (cm) were measured pre- and post-intervention. Due to the small sample size and distributional characteristics, within-group differences were analyzed using the Wilcoxon test, and between-group comparisons were analyzed using the Mann–Whitney U test; significance was α=0.05. Effect sizes were reported using Cohen's d and partial eta-squared (η²p). In the experimental group, plank (Z=-3.650; p=0.002; d=1.79; η²p=0.77), sit-up (Z=-3.087; p=0.002; d=2.32; η²p=0.66), vertical jump (Z=-3.213; p=0.001; d=3.05; η²p=0.69), agility (Z=-3.061; p=0.002; d=-2.11; η²p=0.65) and medicine ball (Z=-3.070; p=0.002; d=1.45; η²p=0.65) improved significantly and significantly; the increase in flexibility remained at the trend level (Z=-1.912; p=0.056).The mean changes were significant:plank 83.58±4.66→90.58±6.91 sn; agility 7.09±0.53→6.67±0.65 sn; vertical jump +2.41 cm; sit-up21.08±6.93→24.42±6.49 rep; medicine ball 145.00±17.32→202.92±35.83 cm. A small but significant increase was observed only in the medicine ball in the control group (145.42±15.59→148.75±15.39 cm; p=0.011). Post-test comparisons between groups revealed that the experimental group was superior in plank (U=25.000; p=0.006) and medicine ball (U=9.000; p<0.001); the difference in other variables was not significant (p>0.05). An eight-week core exercise program significantly and significantly improved core stability, power transfer, and agility performance in mid-age female volleyball players. The findings suggest that core exercises support performance development in young volleyball players and that integrating them into regular training programs in a structured manner would be beneficial.