İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin yürütücü işlev becerileri ile okuduğunu anlama başarıları arasındaki ilişki
The relationship between executive function skills and reading comprehension achievement in 4th grade primary school students
- Tez No: 982075
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET BAŞTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin yürütücü işlev becerileri ile okuduğunu anlama başarıları arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada öğrencilerin ketleyici kontrol, bilişsel esneklik ve çalışma belleği becerileri ölçülmüş; bu beceriler ile okuduğunu anlama başarıları arasındaki ilişkiler incelenmiş ve yürütücü işlev bileşenlerinin okuduğunu anlama başarısı üzerinde anlamlı bir yordayıcı olup olmadığı araştırılmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli ile yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu, İstanbul ili Bayrampaşa ilçesinde bulunan iki ilkokuldaki 263 dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Stroop Testi TBAG Formu, Sayı Dizisi Öğrenme Testi ve Çoktan Seçmeli Okuduğunu Anlama Testi kullanılmıştır. Verilerin analizi Jamovi programında gerçekleştirilmiştir. Analiz sürecinde betimsel istatistikler, korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, öğrencilerin ketleyici kontrol, bilişsel esneklik ve çalışma belleği becerileri ile okuduğunu anlama başarıları arasında anlamlı ilişkiler olduğu görülmüştür. Ketleyici kontrol ve bilişsel esneklik becerisi geliştikçe öğrencilerin okuduğunu anlama başarı düzeylerinin arttığı ortaya konmuştur. Çalışma belleği becerileri ile okuduğunu anlama başarısı arasında ise orta düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Okuduğunu anlama başarısı ile yürütücü işlev becerileri arasındaki ilişkiye yönelik yapılan çoklu regresyon analizi sonucunda ise ketleyici kontrol, bilişsel esneklik ve çalışma belleği becerilerinin okuduğunu anlama başarısını anlamlı düzeyde yordadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between fourth-grade primary school students' executive function skills and their reading comprehension performance. In the study, students' inhibitory control, cognitive flexibility, and working memory skills were measured; the relationships between these skills and reading comprehension performance were investigated, and whether the components of executive functions significantly predicted reading comprehension performance was analyzed. In line with this objective, the study was carried out using the correlational survey model, one of the quantitative research methods. The study group consisted of 263 fourth-grade students from two primary schools located in the Bayrampaşa district of Istanbul. As data collection tools, the Stroop Test TBAG Form, Number Series Learning Test, and Multiple-Choice Reading Comprehension Test were used. The data were analyzed using the Jamovi software. During the analysis process, descriptive statistics, correlation analysis, and multiple regression analysis were utilized. According to the results of the study, significant relationships were found between students' inhibitory control, cognitive flexibility, and working memory skills and their reading comprehension performance. It was revealed that as students' inhibitory control and cognitive flexibility skills improved, their reading comprehension performance increased. A moderate, positive, and significant relationship was found between working memory skills and reading comprehension performance. The results of the multiple regression analysis examining the relationship between reading comprehension performance and executive function skills indicated that inhibitory control, cognitive flexibility, and working memory skills significantly predicted reading comprehension performance.