Phénoménalité et pensée conceptuelle: La critique Brentanienne du concept Kantien d'intuition
Fenomenallik ve kavramsal düşünce: Kantçı görü kavramının Brentanocu eleştirisi
- Tez No: 982096
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE KOVANLIKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
Özet
Brentano psikolojiyi ruhsal fenomenlerin bilimi olarak temellendirmek üzere geliştirdiği yönelimsel bilinç anlayışı gereği temsil ile hükmü iki temel ruhsal fenomen türü olarak ayırt eder. Bu ayrım doğru biçimde yapılmadığında bilinçle nesnesi arasındaki birliğin nasıl kurulduğunun doğru anlaşılması da mümkün olmayacak ve bilincinde olmanın bilmekten, bilmenin tecrübe etmekten ayrılmaz olduğu görülemeyecektir. Bu çalışmada, Brentano'nun bu ayrımla asıl hedefinin Kant'ın tüm sisteminin zemindeki hissetme - düşünme ayrımı olduğunu, daha genel olarak düşüncesinin baştan sona bir Kant antagonizmiyle tanımlı olduğunu ileri sürüyoruz. Kantçı ikiliklere yaptığı müdahalenin bir tersyüz etme olarak anlaşılabileceğini, düşünmeyi hükmetmekle bir tutmayarak Kant'ın görüyle hissilik kavramla düşünsellik arasında kurduğu denklikleri hissi bir kavrayışa ve buna yaslanan bir noetik görüye yer açacak şekilde dönüştürdüğünü vurguluyoruz. Kant karşıtlığının sadece erken dönem düşüncesini anlamada değil sonrasında getirdiği değişiklikleri anlamlandırma da faydalı olduğunu savunuyor, tüm bu çabanın başlarda inanç, bilgi, aşikârlık arasında kurduğu, kesinliği açıklamada yetersiz kalan denkliklerin revize edilerek analitik bilme alanı için de geçerli hale getirilmesine dönük olduğunu göstermeye çalışıyoruz. Böylece Brentano'nun mantığı, matematiği ve bilimi analitiko-endüktif diye adlandırılabilecek bir çerçevede akli bir görüye de sentetik a priori hükümlere de başvurmadan temellendirmeye ve Kantçı yaklaşıma bir alternatif geliştirmeye çalıştığını öne sürüyoruz.
Özet (Çeviri)
Brentano, in accordance with his conception of intentional consciousness, developed to ground psychology as the science of psychical phenomena, distinguishes between representation and judgment as two fundamental types of psychical phenomena. If this distinction is not drawn correctly, it is not be possible to understand how the unity between consciousness and its object is established, neither it is possible see that consciousness is inseparable from cognizing, and that cognizing is inseparable from experience. In this study, we argue that Brentano's primary target in drawing this distinction is the sensibility–understanding divide that underlies the entire Kantian system. More generally, we claim that his thought is defined from beginning to end by an antagonism toward Kant and that he transforms Kantian equivalences in a way that makes room for a sensible conception as well as a noetic intuition grounded upon it. We hold that Brentano's opposition to Kant is helpful not only for understanding his early thought but also for making sense of the later revisions he introduces. We show that this entire effort aims at reworking the initial equivalences he had drawn between belief, knowledge, and evidence; so as to extend them to the domain of analytic knowledge. In this way, we maintain that Brentano seeks to ground logic, mathematics, and science within what may be called an analytico-inductive framework, without appealing either to an intellectual intuition or to synthetic a priori judgments, thereby offering an alternative to the Kantian approach.