Frenet benzeri denklem sisteminin integral karakterizasyonu ve geometrik uygulamaları
Integral characterization and geometric applications of the frenet-like system of equations
  1. Tez No: 982095
  2. Yazar: ÖZKAN KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL PAŞALI ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Frenet-benzeri diferansiyel denklem sisteminin çözümlerini bulmak ve elde edilen sonuçların diferansiyel geometri, fizik ve kinematikte ortaya çıkan normal sistemlere uygulanabilirliğini göstermektir. Verilen denklem sistemi, bağımsız çözüm kümesini elde etmek için yeterlidir. Aynı işlem, bazı özel durumlar için de tekrarlanarak incelenecektir. Özellikle, denklem sisteminde yer alan a\left(t\right) ve b\left(t\right) fonksiyonlarının ya da \frac{a\left(t\right)}{b\left(t\right)} oranının sabit olduğu durumlarda, bağımsız değişken dönüşümleriyle sistem çözümleri elde etmek mümkündür. Bu yöntem, sunulan genel yaklaşımların bazı özel durumlarla sınırlı olduğu durumlarda oldukça etkilidir. Dolayısıyla, özel eğri sınıflarının incelenmesi için bu yöntemler oldukça yararlıdır. Örneğin, küresel eğriler, sabit genişlikli eğriler ve Bertrand eğrileri gibi özel yapılar bu kapsamda değerlendirilebilir. Ayrıca x\left(t\right) y\left(t\right) veya z\left(t\right) fonksiyonlarından biri için başlangıç koşulunun verilmesi, sistemin çözümünde hesaplama karmaşıklığını önemli ölçüde azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to find the solutions of the Frenet-like differential equation system and to demonstrate the applicability of the results to normal systems that arise in differential geometry, physics, and kinematics. The given system of equations is sufficient to obtain the set of independent solutions. The same method will be repeated and examined for some special cases. In particular, when the functions a\left(t\right) and b\left(t\right), or the ratio \frac{a\left(t\right)}{b\left(t\right)}, are constant, it becomes possible to find solutions by transforming the independent variable. This method is especially effective in cases where the general approaches presented are limited to specific scenarios. Therefore, these methods are highly useful for studying special classes of curves. For instance, spherical curves, curves of constant width, and Bertrand curves can be analyzed within this framework. Moreover, when an initial condition is given for one of the functions x\left(t\right), y\left(t\right), or z\left(t\right), the computational complexity of the system is significantly reduced.