Kum zeminde yatay yüke maruz kalan serbest başlı kazıklarda kazıklar arası etkileşim
Pile-to-pile interaction in free-head piles subjected to lateral loading in sandy soil
  1. Tez No: 982103
  2. Yazar: DUYGU FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL ŞADOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Kazıklar ve kazıklı temeller yapı yüklerini zemin veya kaya ortamının derin tabakalarına aktarmak için kullanılmaktadır. Kazıklar düşey ve eğik yüklendikleri gibi yatay yüklere de maruz kalmaktadır. Yatay yükler; deprem kuvvetleri, toprak basınçları, rüzgar yükleri, dalga kuvvetleri gibi nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Bu çalışmada, kum zeminde gömülü yatay yüke maruz serbest başlı kazıklar arası etkileşim deneysel ve sonlu elemanlar yöntemiyle nümerik olarak incelenmiştir. Deneysel çalışmada, düşey olarak kum zemine gömülü tek kazık ve kazıklar arası mesafe 5D, 3D ve D olan kazıklara yatay yükler uygulanmıştır. Deneylerde, tamamı kum zemine gömülü olan kazıklara yatay yükler zemin yüzeyinde etkitilmiştir. Hem gevşek hem de sıkı kum zeminde gerçekleşen deneylerde D=0.05 m çapa sahip L/D=10 ve L/D=20 oranlarında kazıklar kullanılmıştır. Deneylerden elde edilen sonuçlar, Plaxis 3D programından elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılarak malzeme modeli parametreleri optimize edilmiştir. Deney düzeneğinin sonlu elemanlar modelinde kullanılan zemin ve kazık malzeme modeli özellikleri ile büyük çaplı kazıkların etkileşimini araştırmak için parametrik çalışmalar yapılmıştır. Sonuç olarak rölatif sıkılığının serbest başlı düşey kazıklar arası etkileşim üzerinde önemli etkiye sahip olduğu görüldü. Ayrıca, kazıklar arası etkileşimin kazık uzunluğunun artışıyla azaldığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Piles and pile foundations are used to transfer structural loads to deeper layers of soil or rock medium. Piles are subjected to laterally loads as well as vertical and oblique loads. Laterally loads can be caused by earthquake forces, earth pressures, wind loads, wave forces, etc. In this study, the interaction between free-head piles subjected to lateral load buried in sandy soil was investigated experimentally and numerically with finite element method. In experimental study, lateral loads were applied to a single pile and pile groups of 5D, 3D and D spacings and the piles were vertically embedded in the sandy soil. The laterally loads were applied to the piles buried in the sandy soil at the surface level. The piles with a diameter of D=0.05 m and length-to-diameter ratios of L/D=10 and L/D=20 were used in experiments conducted on both loose and dense sands. The results obtained from the experiments were compared with the results obtained from the Plaxis 3D to optimize the material model parameters. Parametric studies were performed to investigate the interaction of large diameter piles with the soil and pile properties used in the finite element model of the experimental setup. As a result, it is seen that the soil relative density has a significant effect on the interaction between free-head vertical piles. Also, it was determined that the interaction between piles decreased with increasing pile length.