Annelerin 2-8 yaş çocuk giysi tercihlerinde cinsiyetin etkisi
The impact of gender on mothers' clothing preferences for their 2-8-year-old children
  1. Tez No: 982104
  2. Yazar: NURCİHAN KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL İŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moda Tasarımı Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de 2–8 yaş aralığında çocuğu bulunan annelerin çocuk giysi seçim süreçlerini; giysi satın almada cinsiyetin etkisini, bu süreçteki anne–çocuk etkileşimini, kültürel ve toplumsal faktörler ile hızlı moda markalarına yönelik değerlendirmeleri incelenmiştir. Çalışmada, Türkiye'de yaşayan ve 2–8 yaş aralığında çocuğu bulunan annelerle bireysel görüşmeler gerçekleştirilmiş elde edilen veriler nitel araştırma yöntemleri kapsamında içerik analiz kullanılarak değerlendirilmiştir. Veriler, tümevarımsal bir yaklaşım doğrultusunda MAXQDA 2024 Pro programı ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, annelerin çocuk giysi seçiminde öncelikli olarak kalite, fiyat, sağlık ve rahatlık kriterlerini göz önünde bulundurduklarını, çocukların bireysel beğenilerinin ise tercih sürecinde belirleyici olduğunu ortaya koymaktadır; özellikle çizgi film karakterleri, parlak renkler ve süsleme detayları çocukların tercihlerini etkilemektedir. Renk kullanımında toplumsal cinsiyet kalıplarının sürdüğü; kız çocukları için pembe ve pastel tonların, erkek çocukları için mavi ve koyu tonların tercih edildiği ve annelerin farklı markalardan alışveriş yaparak çeşitlilik aradıkları gözlenmiştir. Hızlı moda markalarının çocuk giysilerini büyük ölçüde cinsiyet temelli kategorilere ayırdığı ve üniseks tasarımlara sınırlı biçimde yer verdiği belirlenmiştir. Ayrıca, çocuklar yaşla birlikte giysi tercih süreçlerine aktif olarak katılmakta; anne-çocuk etkileşimi, özerklik ve kimlik gelişimini desteklemektedir. Genel olarak, çocuk giysi seçimleri çocukların kimlik, karakter ve sosyal gelişiminde hem sembolik hem de pratik bir rol oynamakta olup, toplumsal cinsiyet kodlarının hâlen güçlü bir biçimde varlığını sürdürmesine karşın, annelerin farkındalığı ve markaların kapsayıcı tasarım stratejileri ile bu kalıpların dönüşme potansiyeline sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the clothing selection processes of mothers with children aged 2–8 in Turkey; the effect of gender on clothing purchases, mother–child interaction in this process, and their assessments of cultural and social factors and fast fashion brands. The study involved individual interviews with mothers living in Turkey who have children aged 2–8. The data obtained were evaluated using content analysis within the scope of qualitative research methods. The data were analyzed using the MAXQDA 2024 Pro program in line with an inductive approach. The research findings reveal that mothers primarily consider quality, price, health, and comfort criteria when selecting children's clothing, while children's individual preferences are decisive in the selection process; cartoon characters, bright colors, and decorative details particularly influence children's preferences. Social gender stereotypes persist in color usage; pink and pastel tones are preferred for girls, while blue and dark tones are preferred for boys, and mothers seek variety by shopping at different brands. It has been determined that fast fashion brands largely categorize children's clothing based on gender and offer unisex designs to a limited extent. Furthermore, children actively participate in clothing preference processes as they grow older; mother-child interaction supports autonomy and identity development. Overall, children's clothing choices play both a symbolic and practical role in their identity, character, and social development. Despite the continued strong presence of gender codes, it was concluded that these patterns have the potential to change through mothers' awareness and brands' inclusive design strategies.