İlkokul öğrencilerinin okuma alışkanlığı kazanmasında rolü olan değişkenlerin incelenmesi
Examination of variables that have a role in acquiring reading habits by primary school students
- Tez No: 961373
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DÜZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma ilkokul öğrencilerinin okuma alışkanlığını kazanmasına yönelik sınıf öğretmenlerinin, okul müdürlerinin ve öğrenci velilerinin görüşlerini alarak bu görüşler doğrultusunda var olan durumu ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Çalışma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması ile desenlenmiştir. Bu araştırmanın çalışma grubunu 2024-2025 Eğitim Öğretim yılında Ankara ilinin Çubuk ilçesinde bulunan 18 kamu ilkokulunda görev yapan sınıf öğretmenleri ve okul müdürleri ile bu ilkokullarda öğrenim gören öğrencilerin velileri oluşturmaktadır. Her okuldan en az 1 öğretmen olmak üzere toplam 40 sınıf öğretmeni, 11 okul müdürü ve 18 veli ile gönüllülük esası gözetilerek yüz yüze görüşmeler yoluyla veriler toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Çalışma için Gazi Üniversitesi Etik Kurulu'ndan onay alınmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi ile kullanılarak analiz edilmiştir. Kodlama yoluyla veriler kavramsallaştırılarak ortaya çıkan kavramlara göre mantıklı bir biçimde düzenlenip tema örüntüleri oluşturulmuştur. Bu araştırmanın sonucunda ebeveynlerin okumaya karşı yaklaşımlarının öğrencilerin okuma alışkanlığını etkilediği görülmüştür. İlkokul öğrencilerine okuma alışkanlığı kazandırmada ailenin önemli bir rolü olduğu, kitap okuma davranışının model olma yoluyla alışkanlık haline getirilebildiği vurgulanmıştır. Bununla birlikte öğretmenlerin, öğrencilere okuma alışkanlığı kazandırmaya yönelik çeşitli stratejiler uyguladıkları görülmüştür. Öğretmenlerin öğrencilere okuma bilinci kazandırarak okumayı alışkanlık haline getirmeye yönelik yaptıkları etkinliklerin rolü büyüktür. Bu bağlamda öğretmenlerin, okuma davranışını; severek isteyerek yapılan bir eyleme dönüştürmelerinin okuma alışkanlığı kazandırmada önemli bir etken olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sınıf öğretmenleri ve okul müdürleri kütüphaneleri önemli bir kaynak olarak görmektedir. Sınıf ve okul kitaplıkları oluşturma yönünde aktif çaba göstermektedir. Aynı zamanda öğrencilerin ilçe kütüphanelerinden faydalanmaları için velileri yönlendirmektedir. Kitap çeşitliliği ve okuma materyallerinin seçimi öğretmenlerin öncelikleri arasındadır. Velilerin okuma alışkanlığı kazandırma noktasında öğretmenlerin görüşlerini, tavsiyelerini, yönlendirmelerini önemsedikleri sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin, velilerin, okul yöneticilerinin görüşlerine göre okumanın küçük yaşlardan itibaren alışkanlık haline getirilmesi, sürdürülebilirlik bakımından önem taşımaktadır. ldurulacaktır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the current situation based on the opinions of classroom teachers, school principals, and parents regarding primary school students' reading habits. The study was designed using the case study method, one of the qualitative research methods. The study group consists of classroom teachers and school principals working in 18 public primary schools in the Çubuk district of Ankara province during the 2024-2025 academic year, as well as the parents of students attending these primary schools. Data was collected through face-to-face interviews with a total of 40 classroom teachers, 11 school principals, and 18 parents, with at least one teacher from each school, on a voluntary basis. A semi-structured interview form was used as the data collection tool. Approval was obtained from the Gazi University Ethics Committee for the study. The data obtained was analysed using content analysis. The data were conceptualised through coding and organised in a logical manner according to the emerging concepts to form theme patterns. The results of this study revealed that parents' attitudes toward reading influence students' reading habits. It was emphasised that the family plays an important role in developing reading habits in primary school students and that reading behaviour can be modelled to become a habit. However, it has been observed that teachers apply various strategies to instil a habit of reading in students. The activities carried out by teachers to instil a reading consciousness in students and make reading a habit play a significant role. In this context, it has been concluded that teachers' efforts to transform reading behaviour into an enjoyable and voluntary activity are an important factor in developing reading habits. Classroom teachers and school principals view libraries as an important resource. They are actively working to establish classroom and school libraries. At the same time, they encourage parents to make use of district libraries. Book variety and the selection of reading materials are among teachers' priorities. It has been concluded that parents value teachers' opinions, recommendations, and guidance in fostering reading habits. According to teachers, parents and school administrators, making reading a habit from an early age is important in terms of sustainability.