Kilis ilinde yetiştirilen üzüm çeşitlerinin ampelografik ve moleküler karakterizasyonu
Ampelographic and molecular characterization of local grapevine varieties cultivated in Kilis province
  1. Tez No: 982161
  2. Yazar: ÖZLEM KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Kilis ilinde yetiştirilen yerel üzüm çeşitlerinin uluslararası normlara uygun biçimde morfolojik (ampelografik) ve moleküler düzeyde karakterizasyonunu gerçekleştirmek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma kapsamında 24 üzüm çeşidi, toplam 30 morfolojik özellik açısından değerlendirilmiştir. Ampelografik analizlerde, OIV, UPOV ve IPGRI standartlarına uygun olarak seçilen özelliklerin analizi sonucunda, üzüm çeşitlerinin salkım yapısı, tane formu ve yaprak özelliklerine göre gruplandığı, özellikle 'Dökülgen', 'Danagözü' ve 'Trakya İlkeren' gibi çeşitlerin belirgin morfolojik özellikleriyle kendi içinde kümelendiği görülmüştür. Ayrıca, 'Hönüsü' ve 'Kokulu' çeşitlerinin farklı kümelerde yer alması, bu çeşitlerin farklı morfolojik varyantlara sahip olabileceğini göstermiştir. Moleküler düzeyde ise, genetik çeşitliliği ortaya koymak amacıyla iPBS (inter-Primer Binding Site) retrotranspozon markörleri kullanılmış ve sekiz farklı primer aracılığıyla analizler gerçekleştirilmiştir. Moleküler analizler, bazı çeşitler arasında yüksek genetik benzerlik bulunduğunu ortaya koyarken, 'Kokulu Üzüm' çeşidinin diğerlerinden belirgin şekilde ayrılması, bu çeşidin farklı bir tür olabileceği ihtimalini desteklemiştir. Ayrıca 'Horoz Karası' ve 'Hönüsü' çeşitlerinde birden fazla tipin bulunduğu belirlenmiş, bu durum çeşit içi varyasyonun varlığını göstermiştir. Ampelografik ve moleküler dendrogramlar karşılaştırıldığında, her iki analizde benzer küme yapılarına rastlanmakla birlikte, bazı durumlarda belirgin farklılıklar gözlemlenmiştir. Morfolojik olarak benzer gruplarda yer alan bazı çeşitlerin moleküler analizlerde farklı kümelere dağılması, dış görünüşteki benzerliğin genetik yakınlıkla her zaman örtüşmediğini ortaya koymuştur. Çalışma Kilis ilinde yetiştirilen üzüm çeşitlerinin tanımlanmasını sağlamış; iPBS markörlerinin yerel genetik çeşitliliği belirlemede etkin ve ayırt edici bir araç olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to characterize the local grapevine cultivars grown in Kilis province at both morphological (ampelographic) and molecular levels in accordance with international standards. A total of 24 grapevine cultivars were evaluated based on 30 morphological traits. Ampelographic analyses were performed using descriptors selected in accordance with OIV, UPOV, and IPGRI guidelines. The results revealed that the cultivars were grouped based on cluster architecture, berry morphology, and leaf characteristics. Notably, cultivars such as 'Dökülgen', 'Danagözü', and 'Trakya İlkeren' formed distinct clusters due to their prominent morphological features. Additionally, the separate clustering of 'Hönüsü' and 'Kokulu' cultivars indicated the presence of unique morphological variants within these types. At the molecular level, iPBS (inter-Primer Binding Site) retrotransposon markers were employed to reveal genetic diversity. Eight different primers were used for the molecular analyses. The results demonstrated high genetic similarity among some cultivars, whereas the distinct separation of the 'Kokulu' cultivar suggested that it may belong to a different species. Furthermore, the presence of multiple genotypes within the 'Horoz Karası' and 'Hönüsü' cultivars indicated intra-varietal variation. When ampelographic and molecular dendrograms were compared, similar clustering patterns were observed in some cases; however, notable discrepancies also emerged. Some cultivars that grouped together morphologically were separated into different clusters in molecular analyses, highlighting that phenotypic similarity does not always correspond to genetic relatedness. Overall, the study enabled the comprehensive identification of local grapevine cultivars in Kilis and demonstrated that iPBS markers are effective and discriminative tools for assessing local genetic diversity.