Diz osteoartritli yaşlı bireylerde dokulu tabanlık kullanımının denge, fiziksel performans ve plantar basınç dağılımı üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of textured insole use on balance, physical performance, and plantar pressure distribution in elderly individuals with knee osteoarthritis
- Tez No: 982195
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ÜNVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Lokman Hekim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, medial diz osteoartriti (DOA) olan yaşlı bireylerde lateral kamalı dokulu tabanlık kullanımının denge, fiziksel performans ve plantar basınç dağılımı üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmaya, medial DOA'lı 48 birey (65-75 yaş) katıldı ve rastgele deney (n=24) ve kontrol (n=24) gruplarına ayrıldı. Deney grubu sekiz hafta lateral kamalı dokulu, kontrol grubu ise lateral kamalı standart tabanlık kullandı. Başlangıç ve sekizinci hafta değerlendirmelerinde; denge HUR Smart Balance Sistemi ve Berg Denge Ölçeği (BDÖ) ile, fiziksel performans Zamanlı Kalk ve Yürü (TUG), 30 sn Sandalyeden Ayağa Kalkma ve Basamak İnme testleriyle, plantar basınç DIASU Sistemiyle, eklem pozisyon hissi ve Q açısı gonyometreyle, diz ekleminin fonksiyonu ise KOOS ve WOMAC ile değerlendirildi. HUR Smart Balance Sistemi'nde ağırlık dağılımı skoru dışındaki skorlarda deney grubunda iyileşme görüldü (p<0,001). Her iki grupta BDÖ puanı, performans testleri, diz eklemindeki pozisyon hatası, Q açısı, KOOS ve WOMAC skorlarında anlamlı iyileşme görüldü (p<0,001); ancak deney grubundaki iyileşme düzeyi daha yüksekti. Statik plantar basınç analizinde her iki grupta temas alanı artarken maksimum ve ortalama basınç azaldı. Deney grubunda ise ön ayak ve toplam temas alanında artış görüldü. Dinamik plantar basınç analizinde deney grubunda ND ayakta temas alanı artarken ortalama ve maksimum basınç azaldı (p<0,05). Bulgular, lateral kamalı dokulu tabanlıkların medial DOA'lı yaşlılarda denge ve fiziksel performansı artırdığını; plantar basınçta temas alanını artırıp maksimum ve ortalama basıncı azalttığını, ancak etkinin tüm ayak bölgelerinde belirgin olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of using laterally wedged textured insoles on balance, physical performance, and plantar pressure distribution in older adults with medial knee osteoarthritis (OA). The study included 48 individuals (aged 65-75) with medial knee OA, who were randomly assigned to the experimental (n=24) and control (n=24) groups. The experimental group used laterally wedged textured insoles for eight weeks, while the control group used standard laterally wedged insoles. At baseline and at the eighth week, balance was assessed with the HUR Smart Balance System and the Berg Balance Scale (BBS); physical performance was evaluated with the Timed Up and Go (TUG), 30-second Chair Stand, and Step-Down tests; plantar pressure was assessed with the DIASU System; joint position sense and Q-angle were measured with a goniometer; and knee joint function was evaluated using KOOS and WOMAC. In the HUR Smart Balance System, improvements were observed in all scores except the weight distribution score in the experimental group (p<0.001). In both groups, BBS scores, performance tests, joint position error, Q-angle, KOOS, and WOMAC scores showed significant improvement (p<0.001); however, the degree of improvement was greater in the experimental group. In static plantar pressure analysis, contact area increased while maximum and mean pressure decreased in both groups. In the experimental group, forefoot and total contact area also increased. In dynamic plantar pressure analysis, the contact area increased while mean and maximum pressure decreased in the non-dominant foot in the experimental group (p<0.05). The findings indicate that laterally wedged textured insoles improve balance and physical performance in older adults with medial knee OA; and that, in plantar pressure analysis, they increase contact area while reducing maximum and mean pressure, although the effect is not evident across all plantar regions.