Acil servise başvuran iş kazası olgularının Beck Anksiyete Ölçeği ve erişkin dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu kendi bildirim ölçeği ile değerlendirilmesi
Assessment of workplace accidents in emergency services utilizing the Beck Anxiety Scale and the self-report scale for adult attention deficit hyperactivity disorder
  1. Tez No: 982201
  2. Yazar: SELMAN GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, acil servise iş kazası nedeniyle başvuran yetişkinlerde Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) belirtileri ile anksiyete düzeylerini değerlendirmek ve bu psikolojik değişkenlerin iş kazası geçirmeyen çalışanlarla karşılaştırıldığında anlamlı fark oluşturup oluşturmadığını belirlemektir. Ayrıca DEHB ve anksiyete düzeylerinin iş kazası için bağımsız risk faktörü olup olmadığı incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve analitik nitelikteki bu çalışma, 01.05.2025– 01.09.2025 tarihleri arasında bir eğitim ve araştırma hastanesinin acil servisinde yürütülmüştür. Çalışmaya iş kazası nedeniyle başvuran 292 kişi ile diğer nedenlerle başvuran 317 kişi kontrol grubu olmak üzere toplam 609 erişkin dahil edilmiştir. Katılımcılara sosyodemografik bilgi formu ile Yetişkin DEHB Özbildirim Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği (BAI) uygulanmıştır. Gruplar arası karşılaştırmalarda Pearson ki-kare testi ve Mann–Whitney U testi; alt grup karşılaştırmalarında Kruskal–Wallis testi; iş kazası ile ilişkili bağımsız değişkenleri belirlemek için çok değişkenli lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler Spearman korelasyon testi ile değerlendirilmiştir. Anlamlılık düzeyi p<0.05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Demografik değişkenler açısından iki grup arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p>0.05). Ancak daha önce iş kazası geçirmiş olma oranı iş kazası grubunda belirgin şekilde yüksektir (%31.5; p=0.001). İş kazası geçirenlerde en sık inşaat (%21.6) ve makine-endüstri (%15.1) sektörleri yer almış, grubun yarısından fazlası çok tehlikeli iş sınıfında çalışmıştır (p=0.031). DEHB ortalama skoru iş kazası geçirenlerde 25.1 ± 11.2, kontrol grubunda 22.4 ± 10.3 olup fark anlamlıdır (p=0.037). BAI ortalaması da iş kazası geçirenlerde 14.8 ± 9.4, kontrol grubunda 12.3 ± 8.6 bulunmuştur (p=0.042). Şiddet sınıflamasında yüksek DEHB oranı (%13.4) ve orta–şiddetli anksiyete düzeyleri (%22.6 ve %12.7) iş kazası geçirenlerde daha yaygındır (p<0.05). Alt analizlerde inşaat sektöründe çalışanlar ve çok tehlikeli sınıfta görev yapanlarda hem DEHB hem BAI puanları anlamlı olarak daha yüksektir. Hospitalizasyon, uzuv fonksiyon kaybı ve istirahat gerektiren olgularda da DEHB ve BAI skorlarının belirgin şekilde daha yüksek olduğu görülmüştür (tüm p<0.05). Lojistik regresyon analizinde iş tehlike sınıfı (OR=1.46; p=0.008), DEHB skoru (OR=1.04; p=0.012) ve BAI skoru (OR=1.03; p=0.047) iş kazası için bağımsız risk faktörleri olarak belirlenmiştir. Uyku süresi ile DEHB (rₛ= -0.312) ve BAI (rₛ= - 0.284) arasında anlamlı negatif ilişki bulunmuştur (her ikisi p<0.001). Sonuç: Bu çalışma, iş kazası geçiren bireylerde DEHB belirtileri ve anksiyete düzeylerinin, diğer nedenlerle başvuran kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle çok tehlikeli iş sınıfında çalışma, yüksek DEHB puanları ve artmış anksiyete düzeyleri iş kazası riskini artıran önemli faktörler olarak öne çıkmaktadır. Elde edilenbulgular, psikolojik değerlendirmelerin iş sağlığı ve güvenliği süreçlerine entegre edilmesinin, riskli çalışanların erken tanımlanmasına ve kazaların önlenmesine katkı sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) symptoms and anxiety levels in adults presenting to the emergency department due to occupational accidents and to determine whether these psychological variables constitute a significant difference compared to workers who had not experienced an occupational accident. Furthermore, it examined whether ADHD and anxiety levels were independent risk factors for occupational accidents. Materials and Methods: This cross-sectional, analytical study was conducted in the emergency department of a training and research hospital between May 1, 2025, and September 1, 2025. A total of 609 adults were included in the study: 292 individuals presenting due to occupational accidents and 317 individuals presenting for other reasons as a control group. Participants were administered a sociodemographic information form, the Adult ADHD Self-Report Inventory, and the Beck Anxiety Inventory (BAI). Pearson's chi-square test and the Mann–Whitney U test were used for intergroup comparisons. The Kruskal–Wallis test was used for subgroup comparisons, and multivariate logistic regression analysis was used to determine independent variables associated with occupational accidents. Relationships between variables were assessed using the Spearman correlation test. The level of significance was set at p<0.05. Results: No significant difference was found between the two groups in terms of demographic variables (p>0.05). However, the rate of previous occupational accidents was significantly higher in the occupational accident group (31.5%; p=0.001). The construction (21.6%) and machinery-industry (15.1%) sectors were the most common among those who had occupational accidents, and more than half of the group worked in highly hazardous occupations (p=0.031). The mean ADHD score was 25.1 ± 11.2 in those who had occupational accidents and 22.4 ± 10.3 in the control group, and the difference was significant (p=0.037). The mean BAI was found to be 14.8 ± 9.4 in those who had an occupational accident and 12.3 ± 8.6 in the control group (p=0.042). In terms of severity classification, high ADHD rates (13.4%) and moderate to severe anxiety levels (22.6% and 12.7%) were more common in those who had an occupational accident (p<0.05). In sub-analyses, both ADHD and BAI scores were significantly higher in those working in the construction industry and in those working in very hazardous classes. ADHD and BAI scores were also significantly higher in cases requiring hospitalization, loss of limb function, and rest (all p<0.05). In logistic regression analysis, occupational hazard class (OR=1.46; p=0.008), ADHD score (OR=1.04; p=0.012), and BAI score (OR=1.03; p=0.047) were identified as independent risk factors for occupational accidents. A significant negative correlation was found between sleep duration and ADHD (rₛ= -0.312) and BAI (rₛ= -0.284) (both p<0.001). Conclusion: This study revealed that ADHD symptoms and anxiety levels were significantly higher in individuals who experienced a work-related accident compared to a control group admitted for other reasons. Working in a particularly hazardous work class, high ADHD scores, and increased anxiety levels stand out as significant factors that increase the risk of work-related accidents. The findings suggest that integrating psychological assessments into occupational health and safety processes can contribute to the early identification of at-risk employees and the prevention of accidents.