Süt dişlerinde klorheksidin, ozonlu su ve propolis' in kavitedezenfektanı olarak kullanımının kompomerin bağlanma dayanımı üzerine etkisinin incelenmesi: İn vitro çalışma
The effect of the use of chlorhexidine, ozonated water and propolis as cavity disinfectant on the bond strength of compomer in primary teeth: In vitro study
  1. Tez No: 982205
  2. Yazar: KÜBRA EKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Bu in vitro araştırmanın amacı, süt dişlerinde kavite dezenfektanı olarak kullanılan klorheksidin, propolis ve ozonlu suyun, kompomer materyalinin bağlanma dayanımı üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Çalışmada, her biri 13 örnekten oluşan dört grup oluşturulmuştur. Birinci grup kontrol grubunu, ikinci grup klorheksidin uygulanan örnekleri, üçüncü grup propolis uygulanan örnekleri ve dördüncü grup ozonlu su uygulanan örnekleri içermektedir. Tüm örnekler, oral ortamın termal değişimlerini taklit etmek amacıyla 5°C ile 55°C arasında 10.000 döngüye tabi tutulmuştur. Bu termal siklus işlemi, ağız içindeki yaklaşık bir yıllık kullanımı simüle etmektedir. Uygulamaların ardından kompomer materyalinin bağlanma dayanımı shear bond testleri ile ölçülmüştür. Bu çalışmanın bulguları, uygulanan klorheksidin, ozonlu su ve propolisin kompomerin süt dişi dentinine bağlanma dayanımı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık oluşturmadığını ortaya koymuştur (p>0.05). Bununla birlikte, kırılma tiplerinin dağılımında gruplar arasında dikkate değer farklılıklar gözlenmiştir. Propolis grubunda adeziv kırıkların daha yüksek oranda görülmesi, ozonlu su ve klorheksidin gruplarında ise miks kırıkların baskın olması, bağlanma dayanımı değerleri ile kırılma tipleri arasında doğrudan bir korelasyon olmadığını düşündürmektedir. Elde edilen sonuçlar, değerlendirilen tüm kavite dezenfektanlarının kompomer materyaliyle klinik olarak kabul edilebilir düzeyde uyum gösterdiğini ve süt dişi restorasyonlarında güvenle kullanılabileceğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, doğal kökenli ve biyouyumlu bir ajan olan propolisin; kimyasal dezenfektanlara alternatif oluşturabilecek, toksisite riski düşük ve çevre dostu bir seçenek olarak pedodontik uygulamalarda geleceğe yönelik önemli bir potansiyel taşıdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to evaluate the effects of chlorhexidine, propolis, and ozone water—used as cavity disinfectants—on the bond strength of compomer in primary teeth. A total of four groups, each consisting of 13 specimens, were formed. The first group served as the control group; chlorhexidine was applied in the second group, propolis in the third, and ozone water in the fourth. All samples were subjected to 10,000 thermal cycles between 5°C and 55°C to simulate intraoral temperature changes, which corresponds to approximately one year of clinical service. Following thermocycling, the bond strength of the compomer material was measured using shear bond strength tests. The findings of this study revealed that the use of chlorhexidine, ozonated water, and propolis as cavity disinfectants did not produce any statistically significant difference in the bond strength of compomer to primary dentin (p>0.05). However, notable variations were observed in the distribution of fracture types among the groups. The predominance of adhesive failures in the propolis group and mixed failures in the chlorhexidine and ozonated water groups suggests that bond strength values are not always directly correlated with fracture patterns. Overall, all tested disinfectants demonstrated clinically acceptable compatibility with compomer material, indicating their safe use in the restorative treatment of primary teeth. Moreover, as a natural and biocompatible agent, propolis may serve as a promising eco-friendly alternative to conventional chemical disinfectants, offering lower toxicity and higher biological harmony for future pediatric dental applications.