İnönü Üniversitesi eğitim fakültesi öğrencilerinin gerçekeğitsel materyallerle işlenen öğretim teknolojileri dersineyönelik görüşleri
Opinions of Inonu University faculty of education studentsabout the instructional technologies course taught with real educational materials
  1. Tez No: 982316
  2. Yazar: İBRAHİM SANSAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR BAŞBOĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde öğrenim gören öğretmen adaylarının gerçek eğitsel materyallerle işlenen Öğretim Teknolojileri dersine yönelik görüşleri betimsel olarak incelenmiştir. Günümüzde öğretim ortamlarında somut materyallerin kullanımı, öğrencilerin soyut kavramları anlamlandırmasını kolaylaştırmakta ve öğrenme sürecine aktif katılımlarını teşvik etmektedir. Bu doğrultuda, yapılandırmacı öğrenme yaklaşımı temel alınarak yürütülen araştırma, öğretmen adaylarının bu materyallere ilişkin tutumlarını ve öğrenme sürecine yönelik algılarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma, betimsel tarama modeli kapsamında desenlenmiş ve nicel ağırlıklı karma bir yöntem kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Veriler; demografik bilgi formu, 33 maddelik“Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”ve açık uçlu bir sorudan oluşan veri toplama araçlarıyla elde edilmiştir. Katılımcı grubu, 2024-2025 öğretim yılı bahar döneminde Öğretim Teknolojileri dersini almış olan 366 öğretmen adayından oluşmaktadır. Elde edilen nicel veriler IBM SPSS 27 paket programı ile; nitel veriler ise içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, öğretmen adayları gerçek eğitsel materyallerle işlenen Öğretim Teknolojileri dersini genel olarak olumlu ve yararlı bulmaktadır. Katılımcıların dersin mesleki katkılarına yönelik algıları yüksektir; ancak hoşlanma düzeyleri orta seviyede, yadsıma düzeyleri ise düşük düzeydedir. Cinsiyet, yaş ve bölüm değişkenlerine göre bazı alt boyutlarda anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Ayrıca açık uçlu sorudan elde edilen bulgular, öğrencilerin akıllarında kalan materyallerin önemli bir kısmının gerçek eğitsel materyallerden oluştuğunu ortaya koymuştur. Bu durum, gerçek eğitsel materyallerin öğretim sürecinde iz bırakan ve öğrenmeyi destekleyen etkili araçlar olduğunu göstermektedir. Araştırmada elde edilen bulguların, Öğretim Teknolojileri dersi kapsamında materyal seçimi ve ders tasarımı süreçlerine katkı sunması ve öğretmen adaylarının mesleki gelişimlerini destekleyecek uygulamalara rehberlik etmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the opinions of teacher candidates studying at İnönü University Faculty of Education about the Instructional Technologies course, which is taught with real educational materials, were examined descriptively. Today, the use of concrete materials in teaching environments makes it easier for students to make sense of abstract concepts and encourages their active participation in the learning process. In this direction, the research conducted on the basis of the constructivist learning approach aims to reveal the attitudes of pre-service teachers towards these materials and their perceptions towards the learning process. The research was designed within the scope of the descriptive survey model and was carried out using a quantitatively weighted mixed method. Data; demographic information form, 33-item“Attitude Scale Towards Instructional Technologies and Material Design Course”and an open-ended question were obtained with data collection tools. The participant group consists of 366 teacher candidates who took the Instructional Technologies course in the spring semester of the 2024-2025 academic year. The quantitative data obtained were obtained with the IBM SPSS 27 package program; qualitative data were evaluated by content analysis method. According to the results of the research, pre-service teachers generally find the Instructional Technologies course, which is taught with real educational materials, positive and useful. Participants' perceptions of the professional contributions of the course are high; however, their liking levels are at a medium level and their denial levels are low. Significant differences were found in some sub-dimensions according to gender, age and department variables. In addition, the findings obtained from the open-ended question revealed that a significant part of the materials that remained in the minds of the students consisted of real educational materials. This shows that real educational materials are effective tools that leave a mark on the teaching process and support learning. The findings obtained in the research are expected to contribute to the material selection and course design processes within the scope of the Instructional Technologies course and to guide the practices that will support the professional development of teacher candidates.