Verbascum lydium Boiss. var. lydium Boiss. ekstraktlarının antimikrobiyal, antioksidan aktivitelerinin araştırılması ve fenolik içeriklerinin HPLC ile analizi
Investi̇gati̇on of anti̇mi̇crobi̇al and anti̇oxi̇dant acti̇vi̇ti̇es of Verbascum lydium Boiss. var. lydium Boiss. extracts and analysi̇s of phenoli̇c compounds by HPLC
- Tez No: 982354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHLİKA ALPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Mikrobiyoloji, Biochemistry, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Muğla ilinde doğal yayılış gösteren endemik Verbascum lydium var. lydium bitkisinin yaprak ve çiçek kısımlarından elde edilen metanol, aseton ve su ekstraktlarının antimikrobiyal ve antioksidan aktiviteleri araştırılmış, ekstraktların toplam fenolik, toplam tanen ve toplam flavonoid madde miktarları belirlenmiştir. Aseton ekstraktlarının HPLC-DAD analizi ile fenolik bileşikleri tespit edilmiştir. Ayrıca bitkinin yaprak ve çiçek kısımları ile yetiştiği toprağın mineral analizleri yapılmıştır. Antimikrobiyal aktivite, disk difüzyon ve minimum inhibitör konsantrasyon (MİK) yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Disk difüzyon testinde en yüksek antimikrobiyal aktivite, çiçek aseton ekstraktında (8,75±0,00 mm) P. aeruginosa ATCC 27853' ya karşı belirlenmiştir. MİK değerleri 4–16 mg/mL arasında değişmiş olup, en düşük MİK değeri P. aeruginosa ATCC 27853 ve S. aureus ATCC 6538/P' a karşı en etkili ekstrakt çiçek aseton ekstraktı (4 mg/mL) için belirlenmiştir. Antioksidan kapasitenin belirlenmesinde DPPH, ABTS, FRAP ve CUPRAC yöntemleri kullanılmıştır. DPPH ve ABTS serbest radika süpürme kapasitesi yöntemlerinde en düşük IC₅₀ değerleri sırasıyla en yüksek antioksidan kapasite 2,21±0,01 mg/mL ve 0,394±0,012 mg/mL ile çiçek metanol ekstraktında tespit edilmiştir. FRAP analizinde en yüksek değer 0,258±0,0010 mg TE/g ile yaprak aseton ekstraktında; CUPRAC analizinde ise 0,026±0,00003 mg TE/g ile çiçek aseton ekstraktında saptanmıştır. Toplam fenolik ve toplam flavonoid madde miktarı açısından en yüksek değerler sırasıyla 0,054±0,0003 mg GAE/g ve 46±0,0004 mg QE/g ile yaprak aseton ekstraktı için belirlenirken; toplam tanen madde miktarı için ise 0,0283±0,0001 mg CE/g ile çiçek aseton ekstraktında gözlemlenmiştir. Aseton ekstraktlarında yapılan HPLC-DAD analizinde 4-Heksilresorsinol her iki ekstrakta da en yüksek oranda tespit edilmiş (yaprak: 23,11 ppm; çiçek: 23,10 ppm); ayrıca 4-Kinolin karboksilaldehit yalnızca çiçek ekstraktında belirlenmiştir. Bitkinin yetiştiği toprağın hafif alkali (pH 7,95), düşük organik madde (%0,22) ve azot (%0,01) içeriğine sahip olduğu; kalsiyum (4564,04 ppm) ve demir (9,15 ppm) düzeylerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Mineral analiz sonuçlarına göre her iki bitki kısmında mikroelementlerde demirin en yüksek oranda olduğu belirlenmiştir. V. lydium var. lydium'un biyolojik potansiyelini ortaya koyan bu ilk bulguların bitkinin farmasötik ve biyoteknolojik uygulamalara yönelik değerli bir doğal kaynak olarak kullanılmasına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the antimicrobial and antioxidant activities of methanol, acetone, and water extracts obtained from the leaf and flower parts of Verbascum lydium var. lydium, an endemic plant naturally distributed in Muğla Province, were investigated. The total phenolic, total tannin, and total flavonoid contents of the extracts were determined. Phenolic compounds in the acetone extracts were identified through HPLC-DAD analysis. In addition, mineral analyses were conducted on the leaf and flower parts of the plant as well as on the soil in which it grows. Antimicrobial activity was evaluated using the disk diffusion and minimum inhibitory concentration (MIC) methods. The highest antimicrobial activity in the disk diffusion test was observed in the flower acetone extract against Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853 (8.75±0.00 mm). MIC values ranged from 4 to 16 mg/mL, with the lowest MIC value (4 mg/mL) observed for the flower acetone extract against P. aeruginosa ATCC 27853 and Staphylococcus aureus ATCC 6538/P. Antioxidant capacity was assessed by DPPH, ABTS, FRAP, and CUPRAC assays. The lowest IC₅₀ values, indicating the highest antioxidant capacity, were found in the flower methanol extract, with 2.21±0.01 mg/mL for DPPH and 0.394±0.012 mg/mL for ABTS assays. The highest FRAP value was obtained from the leaf acetone extract (0.258±0.0010 mg TE/g), while the highest CUPRAC value was found in the flower acetone extract (0.026±0.00003 mg TE/g). In terms of total phenolic and total flavonoid contents, the highest values were observed in the leaf acetone extract (0.054±0.0003 mg GAE/g and 46±0.0004 mg QE/g, respectively), whereas the highest total tannin content was recorded in the flower acetone extract (0.0283±0.0001 mg CE/g). HPLC-DAD analysis of the acetone extracts revealed that 4-hexylresorcinol was the most abundant compound in both extracts (leaf: 23.11 ppm; flower: 23.10 ppm), and 4-quinolinecarboxaldehyde was detected exclusively in the flower extract. The soil in which the plant grows was found to be slightly alkaline (pH 7.95), with low organic matter (0.22%) and nitrogen content (0.01%), but high in calcium (4564.04 ppm) and iron (9.15 ppm). According to mineral analysis results, iron was the most abundant microelement in both plant parts. These initial findings, which reveal the biological potential of V. lydium var. lydium, suggest that this species may serve as a valuable natural source for pharmaceutical and biotechnological applications.