Primer hiperparatiroidizm nedeniyle paratiroidektomi uygulanan hastaların uzun dönem memnuniyeti“71 hastanın analizi”
Long term satisfaction of patients after surgery for primary hyperparathyroidism“analysis of 71 patients”
- Tez No: 982361
- Danışmanlar: PROF. AHMET UĞUR GÖZALAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Dr. Özcem Öfkeli, Primer Hiperparatiroidizm Nedeniyle Paratiroidektomi Uygulanan Hastaların Uzun Dönem Memnuniyeti“71 Hastanın Analizi”, Genel Cerrahi Uzmanlık Tezi 2011. Giriş ve Amaç: Serum kalsiyum düzeyi ölçümünün giderek daha yaygın kullanıldığı günümüzde belirti ve bulgusu olmayan asemptomatik primer hiperparatiroidi tanısı alan hasta sayısı giderek artmaktadır. Hiçbir bulgu ve belirti vermeyen bu hastaların medikal ve cerrahi tedavilerinde halen bir görüş birliği bulunmamaktadır. Bu çalışmayı yapmaktaki primer amaç kliniğimizde primer hiperparatiroidi nedeniyle paratiroidektomi yapılan semptomatik ve asemptomatik hastaların uzun dönem sonuçlarını ve hasta memnuniyetini irdeleyerek operasyon gerekliliğini tartışmaktır. Hastalar ve Yöntem: Bu retrospektif çalışma Sağlık Bakanlığı Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Haziran 1999 ile Eylül 2010 tarihleri arasında 4. Genel Cerrahi Kliniği'nde primer hiperparatiroidi nedeniyle veya yandaş bir tiroid patolojisi tedavisi esnasında primer paratiroid patolojisi tespit edilip paratiroidektomi yapılan hastalarla gerçekleştirildi. Hastalar çalışmaya davet edildi ve daveti kabul eden 71hastaya yüzyüze veya telefonda görüşme yöntemiyle Pasieka Semptom Skorlama Sistemi ve SF-36 anketleri uygulandı. Hastalar semptomatik ve asemptomatik olmak üzere iki gruba ayrıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların ortalama yaşı 58 olup (27- 83) 56 hasta (%78.9) kadın ve 16 hasta (%21.1) erkek idi. 38 hasta (%53.5) semptomatik iken 33 hasta (%46.5) asemptomatik olarak tespit edildi. Sonuç: Primer hiperparatiroidili asemptomatik hastaların aslında maskelenmiş nörokognitif ve psikiyatrik şikayetleri olduğunu ve bu yüzden bu hastaların ameliyat olmakla yaşam kalitelerinin düzeldiğini söyleyebiliriz. Bu nedenlerle asemptomatik hastalarda cerrahi kararı daha rahat alınabilir kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Long Term Satisfaction of the Patients Who Have Been Made Parathyroidectomy for Primary Hyperparathyroidism“Analysis of 71 Patients”Purpose: The primary purpose of doing this study is to discuss the necessity of operation by analysing the long term results and satisfaction of the symptomatic and asymptomatic primary hiperparathyroidism patients who have parathyroidectomy in our clinic. Patients and Methods: This retrospective study has been done with the patients who had parathyroidectomy because of primary parathyroid pathology or during thyroid surgery as concomitant parathyroid pathology at Ministry of Health Ankara Numune Educational and Research Hospital between June 1999 and September 2010. The patients are invited to the study and the Pasieka Symtom Scoring System and SF-36 questionnaire are applied to 71 patients face to face or on the telephone who accepted the invitation. The patients are divided into two groups as symptomatic and asympyomatic. Results: Median age of the patients in the study was 58 (27-83), 56 patients (%78,9) were female; 16 patients (%21,1) were male. 38 patients (%53,5) were symptomatic whereas 33 patients (%46,5) were asymptomatic. Average length of follow up was 60 months. Among the operated 71 patients; 67 (%94,4) were cure, 4 (%5,6) patients had persistent hyperparathyroidism. Two of these patients operated again, the other two patients were out of follow up. The answers to the Pasieka Symptom Scoring System's last 5 questions examining general health, surgical satisfaction and quality of life were evaluated between smptomatic and asymptomatic patients. The answers to these five questions were very close each other. But only the third question's answer including presence of head ache was different. Symptomatic group answered this question (surgical satisfaction) as 40 points; whereas asymptomatic group as 32 points. This difference was systatistically significant (p=0,001). Conclusion: Now we are able to say that asymptomatic primary hyperparathyroidi patients have masked neurocognitive and psychiatric complaints and these patients' quality of life were improved by means of the operation. In our opinion the decision for operation can be given more easily in this goup of patients.