On density functional perturbation theory with the finite element method
Sonlu elemanlar yöntemiyle yoğunluk fonksiyoneli pertürbasyon teorisi üzerine
  1. Tez No: 982416
  2. Yazar: YUNUS ALTINTOP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER TEMİZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Kimya, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Mechanical Engineering, Chemistry, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Yoğunluk Fonksiyoneli Pertürbasyon Teorisi (DFPT), Yoğunluk Fonksiyoneli Teorisi (DFT) ve doğrusal tepki teorisine dayalı olarak daha yüksek mertebeden malzeme özelliklerini hesaplamak için sistematik bir çerçeve sunar. Ancak, standart uygulamaları doğası gereği periyodik yapılar öngörmekte ve bu durum karmaşık sistemler için esnekliği sınırlayabilmektedir. Bu kısıtlamaların aşılması amacıyla, DFPT gerçek uzay yöntemi olan Sonlu Elemanlar Yöntemiyle (FEM) ilk kez formüle edilmiştir. Modeller, tüm elektron (all-electron) ve yalancı potansiyel (pseudopotential) yaklaşımları için, GGA ve LDA değiş-tokuş/ilinti (exchange-correlation) fonksiyonelleriyle geliştirilmiştir. Periyodik olmayan sistemler üzerindeki uygulamalarda, karşılaştırmalı hesaplamalar kimyasal doğruluğa ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Density Functional Perturbation Theory (DFPT) introduces a systematic framework to compute higher-order material properties based on Density Functional Theory (DFT) and linear response theory. However, most conventional implementations are intrinsically formulated for periodic structures, which may obscure flexibility of complex systems. In order to overcome the limitations, DFPT is reformulated for the first time within Finite Element Method (FEM), a real-space method. The models are developed for both all-electron and pseudopotential frameworks with the GGA and LDA exchange-correlation functionals. For aperiodic system implementations, benchmark calculations achieved chemical accuracy.