Systematic investigation of intramolecular through-space charge transfer in naphthalene-based systems with various donor and acceptor moieties
Çeşitli verici ve alıcı kısımlar içeren naftalin bazlı sistemlerdeki intramoleküler uzay-içi yük transferinin sistematik araştırması
- Tez No: 982420
- Danışmanlar: DR. YUNUS EMRE TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Yük transferi, farklı yük yoğunluklarına sahip iki hal arasındaki geçiştir ve electron verici-alıcı grupları içerir; yüklerin dağılımı bu uyarılmış hallerdeki kilit unsurudur. Grubumuz yakın zamanda naftalin bağlayıcı grubu, elektron verici grup olarak benzofuran ve elektron alıcı grup olarak alkinon gruplarını içeren, intramoleküler uzay-içi yük transferini sağlayan bir iskelet tasarladı. Bu iskelet, UV-Vis ve floresans spektrumlarında görünür bölgede bir yük transferi bandı sergilemiştir. Bu çalışmada, çeşitli elektron verici ve electron alıcı grupları kullanarak bir grup substrat sentezleyerek elektronik yapının, uzamsal konunlanmasının ve elektron yoğunluğu farklarının yük transferi davranışlarını nasıl etkilediğini araştırmayı amaçlıyoruz. Bu amaçla, Sonogashira ve Suzuki eşleme reaksiyonlarından faydalanarak çeşitli hedef bileşikler sentezledik ve yük transferi özelliklerini gözlemledik. Sentezlenen komplekslerin fotofiziksel özellikleri iki ana spektroskopi tekniği olan UV-Vis ve floresans spektroskopisi yardımıyla analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Charge transfer (CT) is the transition between two states with different charge densities, which involves electron donor-acceptor moieties, and the distribution of charges is the key aspect of such excited states. Our group has recently designed a novel scaffold that facilitates intramolecular through-space charge transfer, incorporating a naphthalene spacer, benzofuran as an electron-donating moiety, and various ynone groups as electron-accepting moieties. This scaffold exhibits a CT band in the visible region in its UV-Vis and fluorescence spectra. In this work, we aim to investigate how electronic structures, spatial positioning, and electron density differences influence charge transfer behavior by synthesizing a range of substrates with varying electron-donating and electron-accepting groups. For this purpose, we utilize Sonogashira and Suzuki coupling reactions to synthesize the various target compounds and examine the charge transfer properties. The photophysical properties of the synthesized complexes were analyzed with the help of two main spectroscopic techniques, UV-Vis and fluorescence spectroscopy.