Farklı kor materyalleri ile kullanılan fiber demet postlarının kırılma direnci üzerine etkisi
The effect of fiber bundle posts used with different core materials on fracture resistance
  1. Tez No: 982426
  2. Yazar: ELİF YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE BODRUMLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, fiber demet post ile konvansiyonel fiber postun farklı kor materyalleri ile kullanımlarının, kırılma direncine etkisinin karşılaştırılarak değerlendirilmesidir. Yöntem: Çalışmada, 60 adet tek köklü ve tek kanallı üst keser dişler kullanıldı. Kök boyları 15±0,5 mm uzunluğunda, mine-sement sınırından kesilerek uzaklaştırıldı. Çalışma boyu tespiti sonrası apikal boyut #35.04 olacak şekilde biyomekanik preparasyon yapılarak, #35.04 güta perka ile kanallar dolduruldu. Kökün apikal bölgesinde 5 mm güta perka kalacak şekilde, üç numaralı Gates Glidden frezi ile post yuvası oluşturuldu. Örnekler kullanılacak post tipine göre, fiber post ve fiber demet post olarak 2 ana gruba rastgele ayrıldı (N=26). Yapılacak kor materyaline göre kondanse edilebilen mikrohibrit kompozit ve fiber demet post kitindeki akışkan mikrohibrit kompozit olarak 2 alt gruba ayrıldı (n=13). Kanal postları dual cure self etch rezin siman ile simante edilerek, kor yapı oluşturuldu. Örnekler, akrilik bloklara yerleştirildi. Universal test cihazı kullanılarak, 1 mm/dk başlık hızıyla örneklere kuvvet uygulanarak, kırma testi gerçekleştirildi. Bulgular: Fiber post ve fiber demet postların farklı kor materyalleri ile restorasyonlarında kırılma dirençleri açısından istatistiksel fark bulunmadı (p>0,05). Kor materyal tipi değerlendirildiğinde, kondanse edilebilen mikrohibrit kompozit kor yapılan örneklerin, daha yüksek kırılma direnci tespit edildi (p<0,05). Sonuç: Fiber veya fiber demet postların kondanse edilebilen ve akışkan mikrohibrit kompozitlerle restore edilmelerinin kırılma dirençleri arasında bir farklılık olmadığı gözlenirken; fiber post ve demet postlar ile desteklenen kondanse edilebilen kompozit kor yapılarında, fiber demet post grubunun kırılma direncinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak, fiber demet postların kondanse edilebilen mikrohibrit kompozitle kullanılmasının dişlerin kırılma direncine olumlu yönde katkıda bulunacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the effect of using fiber bundle post and conventional fiber post with different core materials on fracture resistance through comparative analysis. Method: In the study, 60 single-rooted and single-canal upper incisors were used. Root lengths were 15±0.5 mm in length and were removed by cutting at the enamel cementum junction. After determining the working length, a biomechanical preparation was performed to achieve an apical dimension of #35.04, and the canals were filled with #35.04 gutta percha. The post space preperation was achieved by utilising a Gates Glidden bur #3, ensuring a 5 mm remnant of gutta-percha was retained in the apical region of the root. The specimens were randomly divided into two main groups according to the type of post to be used: fiber posts and fiber bundle posts (N=26). Each main group was further subdivided into two subgroups (n = 13) according to the core material to be used: a condensable microhybrid composite or a flowable microhybrid composite included in the fiber bundle post kit. The posts were cemented with a dual cure self-etch resin cement, afterwards the core buildups were fabricated. The samples were placed in acrylic blocks. A universal testing machine was used to apply force to the samples at a cross head speed of 1 mm/min to perform the fracture test. Result: No statistically significant difference in fracture resistance was found between the restorations using fiber posts and those using fiber bundle posts with different core materials (p > 0.05). However, when the core material type was evaluated, specimens restored with a condensable microhybrid composite core exhibited significantly higher fracture resistance compared to those restored with a flowable composite (p < 0.05). Conclusion: While no difference in fracture resistance was observed between fiber or fiber bundle posts restored with condensable and flowable microhybrid composites, it was found that the fracture resistance of condensable composite core structures supported by fiber posts and bundle posts was higher in the fiber bundle post group. Consequently, it is believed that the use of fiber bundle posts with condensable microhybrid composites will contribute positively to the fracture resistance of teeth.