Akıl ve zekâ oyunlarının ilkokul öğrencilerinin problem çözme becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of mind and intelligence games on primary school students' problem-solving skillsskills
  1. Tez No: 982458
  2. Yazar: EBRU SEDA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı akıl ve zekâ oyunu oynayan ilkokul üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinin problem çözme becerileri üzerine etkisinin incelenmesidir. Araştırma, nicel ve nitel verilerin bir arada kullanıldığı açıklayıcı sıralı karma yöntem deseninde yürütülmüştür. Nicel boyutta, öğrencilerin problem çözme becerilerini belirlemek amacıyla Serin (2010) tarafından geliştirilen“Problem Çözme Becerisi Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada ayrıca öğrencilerin sınıf içindeki problem çözme davranışlarını incelemek amacıyla 'Gözlem Formu- Problem Çözme Becerileri' kullanılmıştır. Araştırma, deney ve kontrol grubu oluşturularak ön test ve son test olmak üzere 2x2'lik yarı deneysel desen modelinde tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 2023-2024 eğitim öğretim yılında Antalya'nın Muratpaşa ilçesinde özel bir ilkokula bağlı üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Çalışma grubunu 19 deney, 19 kontrol olmak üzere toplam 38 ilkokul öğrencisi oluşturmaktadır. Deney grubunu oluşturan öğrenciler haftada iki ders saati olmak üzere 10 haftalık akıl ve zekâ oyunu etkinliklerine katılmışlardır. Deney süreci etkinlikleri 10 hafta boyunca her hafta iki ders saati olmak üzere 20 saatte tamamlanmıştır. Araştırma sonucunda nicel yöntemlerle veriler elde edilmiştir. Elde edilen nicel veriler analiz edilirken Mann-Whitney U Testi, Wilcoxan İşaretli Sıralar Testinden yararlanılarak değişkenlerle ilgili değerler hesaplanmıştır. Araştırma sonucunda deney grubunun ön test ve son testinde anlamlı farklılık gözlemlenirken kontrol grubunun ön test ve son testinde anlamlı bir fark gözlenememiştir. Nitel bulgular, deney grubundaki öğrencilerin özellikle problemi sakince karşılama, pratik çözüm üretme, empati kurma, iletişim becerisi ve iş birliği yapma alanlarında daha olumlu davranışlar sergilediğini ortaya koymuştur. Öğrencilerin oyun sürecinde sakinliğini koruduğu, stratejik çözüm yolları geliştirdiği, empati gösterdiği ve grup çalışmalarına aktif katılım sağladığı gözlemlenmiştir. Nicel ve nitel veriler birlikte değerlendirildiğinde, akıl ve zekâ oyunlarının öğrencilerin problem çözme becerilerini yalnızca bilişsel düzeyde değil; aynı zamanda sosyal-duygusal açıdan da geliştirdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to examine the effects of playing mind and intelligence games on the problem-solving skills of third- and fourth-grade elementary school students. The research was conducted using an explanatory sequential mixed methods design using both quantitative and qualitative data. In the quantitative dimension, the“Problem-Solving Skills Scale,”developed by Serin (2010), was used to determine the students' problem-solving skills. The study also employed the“Observation Form - Problem-Solving Skills”to examine students' problem-solving behaviors in the classroom. The research was designed using a 2x2 quasi-experimental design, with pre-tests and post-tests, with experimental and control groups. The study group consisted of third and fourth grade students attending a private primary school in the Muratpaşa district of Antalya during the 2023-2024 academic year. The study group consisted of a total of 38 primary school students, 19 experimental and 19 control. The students in the experimental group participated in mind and intelligence game activities for 10 weeks, two lesson hours per week. The experimental process activities were completed for 10 weeks, two lesson hours per week, totaling 20 hours. As a result of the research, data were obtained using quantitative methods. When analyzing the quantitative data obtained, the Mann-Whitney U Test and the Wilcoxan Signed Rank Test were used to calculate the values related to the variables. The study found a significant difference between the pretest and posttest in the experimental group, while no significant difference was observed between the pretest and posttest in the control group. Qualitative findings revealed that students in the experimental group exhibited more positive behaviors, particularly in areas such as calmly addressing problems, generating practical solutions, empathy, communication skills, and collaboration. Students were observed to maintain composure during the game, develop strategic solutions, demonstrate empathy, and actively participate in group work. When quantitative and qualitative data were evaluated together, it was concluded that mind and intelligence games improved students' problem-solving skills not only at the cognitive level but also from a social-emotional perspective.