Postmenopozal kadınlarda sujok uygulamasının üriner inkontinans ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of sujok therapy on urinary incontinence and quality of life in postmenopausal women
  1. Tez No: 982499
  2. Yazar: ELİF AYFER BALTACI YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN NACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırma, postmenopozal kadınlarda sujok uygulamasının üriner inkontinans ve yaşam kalitesi üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yürütüldü. Materyal ve Metot: Araştırmanın evrenini, Bingöl il merkezinde bulunan Recep Tayyip Erdoğan Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı, postmenopozal dönemde olup ICIQ-SF ile üriner inkontinansı belirlenen kadınlar oluşturmuştur. Araştırma örneklemini, postmenopozal dönemdeki, üriner inkontinans şikâyeti olan 120 (Müdahale grubu=60, kontrol grubu=60) kadın oluşturdu. Müdahale grubundaki kadınlara 15 gün boyunca sağ el mesane yansıma noktasına, günde 4-8 saat elma çekirdeği ile sujok uygulandı. Veriler, Katılımcı Bilgi Formu, Uluslararası İnkontinans Konsültasyon Sorgulama Anketi-Kısa Formu, İnkontinans Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak toplandı. Bulgular: Araştırmada, sujok uygulamasının postmenopozal kadınlarda üriner inkontinansı anlamlı düzeyde azalttığı (p<0.001) ve yaşam kalitesini arttırdığı saptandı (p<0.001). Müdahale grubunda İnkontinans Yaşam Kalitesi Ölçeği alt boyutları incelendiğinde, davranışların sınırlandırılması, psikososyal etkilenme ve sosyal izolasyon alanlarında da anlamlı düzeyde iyileşme görüldü (p<0.001). Sonuç: Sujok uygulamasının, postmenopozal kadınlarda üriner inkontinansı azaltan, yaşam kalitesini arttıran tamamlayıcı bir uygulama olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to evaluate the effect of Sujok therapy on urinary incontinence and quality of life in postmenopausal women. Material and Method: The study was conducted as a pretest-posttest randomized controlled experimental design. The population of the study consisted of postmenopausal women registered at the Recep Tayyip Erdoğan Family Health Center in the city center of Bingöl, whose urinary incontinence was identified using the International Consultation on Incontinence Questionnaire–Short Form (ICIQ-SF). The sample of the study included 120 postmenopausal women who had complaints of urinary incontinence (intervention group=60, control group=60). For the intervention group, Sujok therapy was administered by applying apple seeds to the bladder correspondence point on the right hand for 4–8 hours daily over a 15-day period. Data were gathered through the Participant Information Form, the International Consultation on Incontinence Questionnaire–Short Form (ICIQ-SF), and the Incontinence Quality of Life Scale (I-QOL). Results: The study found that sujok therapy significantly reduced urinary incontinence (p<0.001) and improved quality of life among postmenopausal women (p<0.001). In the intervention group, analysis of the subdimensions of the Incontinence Quality of Life Scale revealed significant improvements in behavioral limitations, psychosocial impact, and social isolation (p<0.001).