İletken düzlem üzerinde bulunan açıklardan elektromanyetik alan saçılımı
  1. Tez No: 98255
  2. Yazar: MEHMET YAZICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL KARAÇUHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
'I' ^.-i S*f~g ÖZET Bu çalışmada, mükemmel iletken düzlem üzerinde bulunabilecek çeşitli açıklıklardan oluşacak alan geçişi için analitik ve nümerik hesaplama yöntemi verilmiştir. Alan geçişinin analitik hesaplaması için Skaler ve Vektörel Difraksiyon Teorisi kullanılmıştır. Kullanılan nümerik hesaplama yöntemi, 1966'da Kane YEE tarafından oluşturulan Maxwell'in zamana bağlı rotasyonel denklemlerinin doğrudan kullanıldığı Zaman Domeninde Sonlu Farklar Yöntemidir. Elde edilen nümerik sonuçlar TÜBİTAK UEKAE EMC Laboratuarında bulunan 3 metrelik tam yansımasız odada gerçekleştirilen ölçümlerle kıyaslanmıştır. Sonuç olarak, kullanılan nümerik metodun bu tip problemlerin ele alınmasında iyi bir araç olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, an analytic and powerfull numerical method is presented to calculate.electromagnetic field passing through an aperture located in a perfectly conducting plane. The methods used for calculating analytic fields are Scalar and Vector Field Diffraction Theory. Numerical method is the Finite Difference Time Domain method constructed by Kane YEE in 1966 for Maxwell's time dependent coupled curl equations of E and H field. In the last part of this work, numerical results achieved by FDTD are compared with measured results obtained in the 3 meter fully anechoic chamber in TÜBİTAK UEKAE.