Düşük düzey pozitif örneklerin doğrulanmasında treponema pallidum hemaglütinasyon, treponema pallidum partikül aglütinasyon ve“chemiluminescence immunoassay”testlerinin performansının değerlendirilmesi
Evaluation of the performance of treponema pallidum hemagglutination, treponema pallidum particle agglutination and“chemiluminescence i̇mmunoassay”tests in low-positive samples as confirmatory tests
  1. Tez No: 982635
  2. Yazar: ERTAN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGEN ALPAY ÖZBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma sifiliz tanısında kullanılan TPHA, TPPA ve CMIA testlerinin düşük düzey gerçek pozitif örneklerin doğrulanmasındaki performanslarının karşılaştırılmasını ve CMIA ile özgül treponemal antikoru saptanan hasta örneklerinin TPHA ve TPPA testleri ile doğrulanmasını sorgulamayı amaçlamıştır. Çalışmaya, anti-Treponema antikoru kuvvetli pozitif olan iki gönüllü hastanın serumu dahil edildi. Bu serum örnekleri anti-Treponema antikoru negatif olan tek bir sağlıklı gönüllüye ait serum ile CMIA negatif olana dek dilüe edildi. Her bir dilüsyonda testlerin verdiği sonuçlar karşılaştırıldı. TPHA ve TPPA sübjektif olarak değerlendirilen testler olması nedeniyle çalışmaya tıbbi mikrobiyoloji uzmanı olan 15 gönüllü değerlendirici ve objektif test değerlendirme kriterleri oluşturulması ile değerlendirildi. Bu sonuçlar; çalışmanın yapıldığı hastanenin kan bankasından alınan veriler ile test performansları gerçek dünyada nasıl sonuç verecekleri değerlendirildi. CMIA ile düşük düzey pozitiflikte, örneklerin TPHA testi ile doğrulanması mümkün olmadı. TPPA testinin perfomansı CMIA ile karşılaştırılabilir düzeyde bulundu. Kullanılan iki TPHA testi arasında önemli duyarlılık farkı gözlendi. Gönüllü değerlendiriciler, araştırmacılara göre daha yüksek bir pozitiflik eşiği belirlemişlerse de, sonuçlar uyumludur. Bu sonuçlar hastane kan bankası verilerine uygulandığında, örneklerin bir TPHA testinde %63'ünün, diğer TPHA testinde %48'inin doğrulanamadığı görülmüştür. Bu oran TPPA testinde %15'tir. TPHA testlerinin performansı üretici firmadan firmaya büyük değişkenlik göstermektedir. Bu değişkenlik CMIA yüksek pozitif örneklerin doğrulanmasında sorun yaratmazken, gerçek pozitif düşük S/CO'lu örneklerin TPHA testleri ile kaçırılmasına neden olabilir. Bu örneklerde TPPA kullanılması uygun olacaktır. Ayrıca doğrulamada TPHA kullanılacaksa testlerin verifikasyon çalışmalarında, bu araştırmada uygulandığı gibi, dilüe edilmiş gerçek pozitif örneklerle testin analitik duyarlılığını saptaması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the performance of the TPHA, TPPA, and CMIA tests in confirming low-level true positive samples used in syphilis diagnosis, and to question the confirmation of patient samples with specific treponemal antibodies detected by CMIA using the TPHA and TPPA tests. The study included serum samples from two volunteer patients with strong positive anti-Treponema antibodies. These serum samples were diluted with serum from a single healthy volunteer with negative anti-Treponema antibodies until they tested negative on CMIA. The results of the tests were compared at each dilution. Since TPHA and TPPA are subjectively evaluated tests, the study involved 15 volunteer evaluators who were medical microbiology experts, and objective test evaluation criteria were established. These results were compared with data obtained from the hospital's blood bank and assessed for how the test performances would translate to real-world scenarios. Confirmation of samples using the TPHA test was not possible for low-level positivity detected by CMIA. The performance of the TPPA test was found to be comparable to CMIA. A significant sensitivity difference was observed between the two TPHA tests used. Although the volunteer evaluators set a higher positivity threshold compared to the researchers, the results are consistent. When these results were applied to the hospital's blood bank data, it was observed that 63% of the samples could not be confirmed by one TPHA test and 48% could not be confirmed by the other TPHA test. This rate was 15% for the TPPA test. The performance of TPHA tests varies significantly from manufacturer to manufacturer. While this variability does not pose a problem in confirming CMIA high positive samples, it might not capture true positive samples with low S/CO values in TPHA tests. For these samples, the use of TPPA would be appropriate. Additionally, if TPHA is to be used for confirmation, it is believed that verification studies of the tests should determine the analytical sensitivity of the test using diluted true positive samples, as applied in this study.