Genç erişkin kadınlarda kısa süreli proton pompa inhibitörü kullanımının kemik mineral yoğunluğu üzerine etkisi
Bone mineral densitometric changes in healty young adult females who under administered short term PPI therapy
- Tez No: 982678
- Danışmanlar: UZMAN OSMAN MAVIS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Özet: Proton pompası inhibitörleri mide asiditesini azaltmak için kullanılan ilaçlardır. Piyasada mevcut 5 farklı molekül; gastroözefajiyal reflü, peptik ülser, pirozis ve özofajit tedavisinde kullanılmak üzere çeşitli jeneriklerde proton pompası inhibitörü (PPI) bulunmaktadır, bu ilaçlara reçeteli veya reçetesiz olarak ülkemizde ulaşılabilmektedir. Günümüze kadar PPI kullanımının osteoporoz ve kalça fraktürüne neden olabileceği tartışma konusu olmuştur. Bir çok toplum bazlı çalışmada PPI kullanımının ve kalça-omurga fraktürü riskini arttırdığı saptanmıştır. Bazı çalışmalarda ise PPI'ların bir sene veya daha fazla kullanımında bu riskin arttığı belirtilmiştir. Yapılan çalışmaların çoğunda 50 yaş üzeri grup araştırılmış olup genç erişkin ve komorbiditesi olmayan popülasyon açısından yeterli data bulunmamaktadır(1-8). Biz çalışmamızda komorbiditesi olmayan genç erişkin kadınlarda kısa süreli PPI kullanımının (<6 ay, >6 ay<1 sene), kemik dansitometrisinde kemik mineral yoğunluğu, t ve z skoru üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Materyal metot: 2010-2014 tarihleri arasında nonspesifik semptomlarla kemik dansitometri laboratuvarımıza başvuran sağlıklı genç erişkin kadın hastalar (n=276) retrospektif olarak incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya alınan hastalar ; PPI kullanmayan, 6 aydan daha kısa süre PPI kullananlar ve 6 aydan uzun süredir PPI kullananlar olmak üzere üç gruba randomize edildi. Yaş, vucut kitle indeksi(BMI) karşılaştırılmalarında gruplar arasında anlamlı fark yoktu (yaş: p=0,066 BMI: p=0,038) Yapılan oneway ANOVA sonucuna göre PPI kullanımının T skoru üzerinde etkisi olduğu görüldü(p<,001) yapılan post hocTukey testi 6 aydan uzun süredir PPI kullananların T skorunda diğer iki gruba göre anlamlı anlamlı azalmanın olduğunu, altı aydan kısa süredir PPI kullananlarla PPI kullanmayanlar arasında anlamlı bir fark olmadığını gösterdi. PPI kullanımının z skoru üzerindeetkisi olduğu görüldü ,( p< ,001) .Yapılan post hocTukey testi 6 aydan uzun süredir PPI kullananların Z skorunun diğer iki gruba göre anlamlı olarak farklı olduğunu, altı aydan kısa süredir PPI kullananlarla PPI kullanmayanlar arasında anlamlı bir fark olmadığını gösterdi. Her üç grupta da kemik mineral yoğunluğundaki (BMD) değişimlerin istatistiki olarak farklı olmadığı ancak 6 aydan uzun süreyle PPI kullanan grupta anlamlı olmaya yakın olduğu saptanmıştır (p=0,08). Tartışma ve sonuç : Çalışmamızda genç erişkin sağlıklı kadınlarda kısa süreli PPI kullanımının literatür ile uyumlu olarak osteoporoz ve tanısal BMD azalması yapmadığı, fakat 6 aydan uzun PPI kullanımının 6 aydan kısa PPI kullanımı olan veya hiç PPI kullanmayan gruba göre t skoru ve z skorunun istatistiki anlamlı daha düşük olduğu bulunmuştur. Kemik mineral yoğunluğu üzerinde ise altı aydan uzun PPI kullanımında BMD skorunun azaldığı görülmekle birlikte diğer iki grupla arasında istatistiki anlamlı fark bulunamamıştır. Proton pompa inhibitörlerinin kemik densitometrisi üzerine etkileri 6 aylık kronik kullanım sonrası başlıyor olabilir.
Özet (Çeviri)
Abstract: Proton pump inhibitors work by reducing the amount of acid in the stomach. 5 different molecules may available by prescription to treat conditions such as gastroesophageal reflux disease (GERD), stomach and small intestine ulcers, and inflammation of the esophagus. These drugs are sold over-the-counter (OTC) for the treatment of frequent heartburn. Several epidemiological studies that reported an increased risk of fractures of the hip, wrist, and spine with proton pump inhibitor use. Some studies found that those at greatest risk for these fractures received high doses of proton pump inhibitors or used them for one year or more (see Data Summary section). Majority of the studies evaluated individuals 50 years of age or older and the increased risk of fracture primarily was observed in this age group. Unless there is no data for evaluate young adults who are already taking daily PPI, or more 6 months or less then six months (on demand theraphy). We aimed in this study to evaluate the risk of decreasing bone mineral density, t and z scores of short term (<6 months->6 monthhs<1 years) PPI use in young female adults on dual x ray densitometry (DXA). Material method: Beetween 2010-2014, 276 (n=276) healty young adult females who undergone DXA study, results was retrospectively investigated. Results : Three groups were investigated (PPI < 6 m, PPI >6 M, PPI= none) , there was no statisticaly difference between age and body mass index, (age: p=,066 bmi: p=0,038) There was a statisticaly difference t and z score between <6 months PPI use to more than 6 months PPI user in comperative post hocTukey , but there was no statifically difference between non ppı users and <6 m users. Discussion: Usage of PPI more than 6 months may lead to decrease BMD, t score and z score, but <6 month PPI therapy may not.