Yerel tatların gastronomi turizmine etkisi Gaziantep yöresi örneği
Yerel tatların gastronomi turizmine etkisi Gaziantep yöresi örneği
  1. Tez No: 982688
  2. Yazar: KEREM CEBECİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA DİLİSTAN SHIPMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
Özet
Günümüzde yerel tatlar, turistik destinasyonların belirlenmesinde, gastronomi turizminin gelişmesinde, kültürel mirasın korunmasında, sosyal etkileşimin artmasında ve yerel ekonomilerin desteklenmesinde önemli bir unsur haline gelmiştir. Yörenin kültürünün ön plana çıkarılması ve sunulmasıyla farklı deneyimler kazanılmasına katkı sağlayan yerel tatlar, bölgenin tanıtımı ve pazarlanmasında da işlevsel bir aktör olmuştur. Bu çalışma ile Türkiye'deki yöresel değerlerin turistlere sunulması açısından büyük bir öneme sahip olan Gaziantep özelindeki yerel tatların, gastronomi turizminin geliştirilmesi konusuna katkısı, turistlerin destinasyon seçimindeki yeri, temel kültürün ifadesi hususunda işlevi, sosyo-ekonomik açından alana etkisi mevcut literatür kapsamında incelenmiş; tüm bu unsurların sürdürülebilirliğinin desteklemesi ve gastronomi turizmi alanına katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, local tastes have become an important element in determining tourist destinations, developing gastronomy tourism, protecting cultural heritage, increasing social interaction and supporting local economies. Local tastes, which contribute to gaining different experiences by highlighting and presenting the culture of the region, have also become a functional actor in the promotion and marketing of the region. With this study, the contribution of local tastes, which are of great importance in terms of presenting local values in Türkiye to tourists, to the development of gastronomy tourism, the place of tourists in choosing destinations, the function in terms of expressing the basic culture, and the impact on the area in terms of socio-economic aspects have been examined within the scope of the existing literature; it is aimed to support the sustainability of all these elements and to contribute to the field of gastronomy tourism.