Türk, Alman ve İsviçre borçlar hukukunda üçüncü kişi tarafından borcun ifası
Performance of an obligation by a third party in Turkish, German, and Swiss law of obligations
- Tez No: 982762
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
“Türk, Alman ve İsviçre Borçlar Hukukunda Üçüncü Kişi Tarafından Borcun İfası”adlı bu çalışma, Türk Borçlar Kanunu'nun 83. maddesini, mehazı olan İsviçre Borçlar Kanunu'nun 68. maddesini ve Alman Medeni Kanunu'nun 267. paragrafını merkezine alarak karşılaştırmalı bir inceleme sunmaktadır. Üçüncü kişinin ifası kurumu, her üç hukuk sisteminde de benzer temellere dayanmakla birlikte, özellikle Alman hukukunda daha ayrıntılı şekilde düzenlenmiş ve özgün bir görünüm kazanmıştır. Bu çerçevede Türk ve İsviçre doktrinleri ile içtihatları, söz konusu hükümlerde yer alan ilke ve esaslar doğrultusunda şekillenmiştir. Çalışmada, borçlar hukuku doktrininde üçüncü kişinin ifasına ilişkin tartışmalar ele alınmış, içtihatlar incelenmiştir. Bu doğrultuda ifa hukuku, sorumluluk hukuku ve rücu ilişkileri içerisinde kurumun yeri kapsamlı biçimde değerlendirilmiştir. Ayrıca, üçüncü kişinin ifası halinde menfaatler dengesi analiz edilmiş, teorik temellendirmeler yapılmıştır. Konunun tarihi gelişimi ve mukayeseli hukuk boyutu göz önünde bulundurularak, farklı ülke hukuklarındaki yaklaşımlar da incelenmiş; üçüncü kişinin ifası kurumunun yapay zekâ sistemleri bağlamında doğurabileceği hukuki sorunlara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the“Performance of an Obligation by a Third Party in Turkish, German, and Swiss Law of Obligations”, which is based on Article 83 of the Turkish Code of Obligations. Article 83 of the Turkish Code of Obligations is highly analogous to Article 68 of the Swiss Code of Obligations. In paragraph 267 of the German Civil Code, however, the institution of third-party performance is presented in a more detailed and institution-specific manner, and the Turkish and Swiss doctrine and jurisprudence have been shaped within the framework of the principles set forth in the provision. The thesis will address contentious issues concerning third-party performance in the doctrine of the law of obligations, and will analyse relevant case law. The primary foundation of the thesis will be Turkish, Swiss, and German law, and the theoretical background on the subject will be presented. The following question will be analysed in this study: What is the place of third-party performance within the institution of performance, liability law, and recourse relations? The thematic distinction method will be adopted, and the diverging aspects of the relevant country law will be stated in the course of the subject. The balance of interest against third-party performance will be analysed, and theoretical justifications will be made. The subject will be addressed within the context of its historical dimension. Furthermore, the situation in other countries' laws will be highlighted. Moreover, the discussion will extend to encompass artificial intelligence systems from the standpoint of third-party performance.