Dijital iletişim uygulamlarının şehir markalaşma sürecindeki rolü: İstanbul örnekleminde bir model önerisi
The role of digital communication applications in the city branding process: A model proposal in the Istanbul case
- Tez No: 982761
- Danışmanlar: PROF. DR. HATUN BOZTEPE TAŞKIRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde şehirler sadece yaşam alanları olarak değil, aynı zamanda ekonomik, kültürel, sosyal anlamda rekabet eden markalar haline gelmiştir. Bu bağlamda şehir markalaşması; şehirlere ait özgün kimlik oluşturma, benzersiz değerlerini görünür kılma, tüm paydaşları ile etkili iletişim kurma, şehrin başta yerel halk olmak üzere, iş dünyası ve yatırımcılar için cazip hale getirilme süreçlerini içermektedir. Dijital iletişim uygulamaları ise bu sürecin temel araçlarından biri haline gelmiş, özellikle sosyal medya platformları, web site, mobil uygulama gibi etkileşimli ortamlar şehirlerin hedef kitleleriyle çok yönlü iletişim kurmasını sağlamıştır. Bu çalışmada marka / marka iletişim yönetimi süreci, şehir markaları perspektifinden ele almak üzere planlanmış; çalışmada dijital iletişim uygulamalarının şehir markaların iletişim yönetimindeki rolünü irdelemek amaçlanmıştır. Temel hedef ise Londra, Paris ve İstanbul şehirlerini inceleyerek, İstanbul şehir markasının dijital sunuş biçimi ile deneyime dayalı algının örtüşüp ne yönde farklılaştığını tespit etmektir. Araştırma kapsamında kullanılan çoklu yöntem, örneklem büyüklüğü ve güvenirlik analizleri sonucunda ortaya çıkan ölçeğin alandaki boşluğu dolduracağına inanılmaktadır. Araştırma sonucunda,“Şehir Markalarına İlişkin Algı ve Deneyim Ölçeği”ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, cities have become not only living spaces but also brands that compete economically, culturally, and socially. In this context, city branding encompasses the processes of creating a city's unique identity, making its unique values visible, communicating effectively with all stakeholders, and making the city attractive to local residents, businesses, and investors. Digital communication applications have become a fundamental tool in this process, particularly interactive applications such as social media platforms, websites, and mobile apps, enabling cities to communicate in multiple ways with their target audiences. This study was designed to examine the brand / brand communication management process from a city branding perspective, exploring the role of digital communication applications in the city branding process. The primary objective was to examine the cities of London, Paris, and Istanbul to determine how the digital presentation of the Istanbul city brand overlaps with and differs from experience-based perception. The scale, resulting from the multi-method, sample size, and reliability analyses employed in the research, is believed to fill a gap in the field. The study resulted in the development of a“City Brand Perception and Experience Scale.”