Anonim ortaklıkta sermaye azaltımı
Capital reduction in a joint stock corporation
  1. Tez No: 982771
  2. Yazar: CENKER DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ PASLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tezi, anonim ortaklıkların yapacakları sermaye azaltımını konu almaktadır. Altı bölümden oluşan tezde, hem esas hem de kayıtlı sermaye sistemlerindeki sermaye azaltımı ele alınmıştır. Sermaye azaltımı sürecinin ve bu süreçte yapılacak işlemlerin, özellikle yöntemlerin baştan sona incelendiği çalışma, azaltım türlerine ve azaltım işlemlerine ayrıntılı değerlendirmeler de içermektedir. Tezde benimsenen yöntem uyarınca, bir hukuki sorun tespit edildiğinde, öncelikle öğretide bu sorun hakkında dile getirilen görüşler ve daha sonra ulaştığımız sonuçlar yansıtılmaya çalışılmıştır. Ardından, ilgili hukuki soruna de lege lata ve gerekli olduğunda de lege ferenda çözümler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This dissertation deals with capital reduction in a joint stock corporation. The thesis, which consists of six chapters, deals with capital reduction in both authorized and registered capital systems. The study, which examines the capital decrease process and the transactions to be carried out in this process, especially the methods, also includes detailed evaluations on the types of capital reduction and transactions. In accordance with the methodology adopted in the thesis, when a legal problem is identified, firstly, the opinions expressed in the doctrine on this problem and then the conclusions we have reached are tried to be reflected. Then, de lege lata and, where necessary, de lege ferenda solutions to the relevant legal problem are presented.