Bir endüstriyel tesis için kombine ısı-güç santral sisteminin ekonomik analizi
Economic analysis of a combined heat-power plant system in an industrial facility
- Tez No: 982787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde, artan enerji talebi, sınırlı ve çevreye zararlı fosil yakıtların yerine daha verimli ve sürdürülebilir çözümleri gerekli kılmakta; bu bağlamda elektrik ve ısıyı eşzamanlı üreterek yüksek verimlilik sağlayan birleşik ısı ve güç teknolojileri yenilikçi bir alternatif olarak öne çıkmaktadır. Kojenerasyon, elektrik ve ısının eşzamanlı üretimini sağlayarak birincil enerji kaynaklarının kullanımında %85–95'e varan toplam verimlilik sunmaktadır. Geleneksel santrallerde yalnızca %35–45 oranında elektrik üretilebilirken, geri kalan enerji atık ısı olarak kaybedilmektedir. Ayrıca merkezi santrallerde ısının ve elektriğin uzak mesafelere iletimi ve taşınmasında kayıplara neden olmaktadır. Buna karşılık, kojenerasyon tesislerinde enerji üretim ve tüketim noktalarının aynı yerde bulunması toplam verimliliği katkı sağlamaktadır. Bu sayede konvansiyonel yakıt kullanımına bağlı sera gazı emisyonları düşürülürken, enerji arz ve güvenliği sağlanmakta ve ekonomik açıdan sürdürülebilirlik güçlendirilmektedir. Bu tez çalışmasında, bir kimyasal tesisin enerji tüketimi incelenerek, doğal gaz motorlu kojenerasyon sisteminin ekonomik uygulanabilirliği incelenmiştir. Çalışmada, tesisin bir yıllık elektrik ve doğalgaz tüketim verileri temel alınmış, sistemin enerji üretim kapasitesi ve tasarruf potansiyeli hesaplanmıştır. Ekonomik değerlendirmeler kapsamında yatırımın geri ödeme süresi, Net Bugünkü Değer (NBD) ve fayda-maliyet (F/M) analizi yöntemleri kullanılmıştır. Yapılan analizlere göre, kojenerasyon sisteminin yatırım maliyetlerini karşılayacak tasarruflar sağlayacağı ve proje ömrü boyunca ekonomik açıdan olumlu bir getiri sağlayacağı sonucuna varılmıştır. Sistemin, yatırımın geri ödeme süresi 2,72 yıl, proje ömrü boyunca öngörülen Net Bugünkü Değer (NBD) 1.762.552,65 €, ve Fayda-maliyet analizi sonucunda ise yatırımın F/M oranı 1,19 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the increasing energy demand necessitates more efficient and sustainable solutions instead of limited and environmentally harmful fossil fuels; in this context, combined heat and power technologies, which simultaneously generate electricity and heat with high efficiency, emerge as an innovative alternative. Cogeneration provides total efficiencies of up to 85–95% in the use of primary energy sources by enabling the simultaneous production of electricity and heat. While only 35–45% of electricity can be produced in conventional power plants, the remaining energy is lost as waste heat. Moreover, in central power plants, the transmission and distribution of heat and electricity over long distances result in additional losses. In contrast, cogeneration plants, where energy production and consumption points are co-located, contribute to overall efficiency. In this way, greenhouse gas emissions due to conventional fuel use are reduced, energy supply and security are ensured, and economic sustainability is strengthened. In this thesis, the economic feasibility of a natural gas engine cogeneration system was investigated by examining the energy consumption of a chemical plant. In the study, the plant's annual electricity and natural gas consumption data were used as a basis, and the system's energy production capacity and savings potential were calculated. For the economic evaluation, the methods of payback period, Net Present Value (NPV), and benefit-cost (B/C) analysis were applied. According to the analysis, it was concluded that the cogeneration system will provide savings that will cover the investment costs and will provide a positive economic return throughout the project life. The system's investment payback period was calculated as 2.72 years, the Net Present Value (NPV) projected throughout the project life was 1,762,552.65 €, and the P/M ratio of the investment was calculated as 1.19 as a result of the benefit-cost analysis.