Bazı kavuzsuz arpa çeşitlerinde mikro besin elementi uygulamalarının verim ve kalite özelliklerine etkileri
Effects of micronutrient applications on yield and quality characteristics of some hulless barley varieties
- Tez No: 982800
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİME ÜNVER İKİNCİKARAKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma; Yalın, Özen ve Osvit kavuzsuz arpa çeşitlerine mikro besin elementleri uygulamasının verim ve kalite özellikleri üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla, 2021-2023 yılları arasında, Ankara koşullarında yürütülmüştür. Deneme; Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller Deneme desenine göre; ana parsellere çeşitler alt parsellere mikro besin maddesi uygulamaları gelecek şekilde 4 tekerrürlü olarak gerçekleştirilmiştir. Birinci yıl yazlık, ikinci yıl yazlık ve kışlık olarak yetiştirilen kavuzsuz arpa çeşitlerine, süt olum dönemi öncesinde yapraktan mikro element (demir, çinko ve çinko+demir) uygulaması yapılmıştır. Araştırmada her iki yılda da verim ve kaliteye ilişkin veriler elde edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; birinci yıl, Özen kavuzsuz arpa çeşidi yazlık ekimde; çinko+demir uygulamasıyla 405 kg/da en yüksek tane verimi ortalamasını vermiştir. İkinci yıl yazlık ekimde; çinko uygulamasında Yalın çeşidinde 202 kg/da ile en yüksek tane verimi elde edilirken, ikinci yıl kışlık ekimin demir uygulamasında Yalın çeşidinde 365 kg/da ile en yüksek tane verimi elde edilmiştir. Bin tane ağırlığı ortalaması olarak; Yalın çeşidinde 49.52 g birinci yıl demir uygulamasında ve ikinci yıl yazlık ekimin çinko+demir uygulamasında 46.81 g ile en yüksek sonuç elde edilmiştir. İkinci yılın kışlık ekiminde çinko+demir uygulamasında Yalın çeşidi 46.09 g ile en yüksek ortalamaya sahip olmuştur. Protein oranı yönünden yazlık ekimde; çinko uygulamasında birinci yıl %16.48 ile Osvit çeşidinde, ikinci yıl çinko+demir uygulamasında %15.14 ile Özen çeşidinde en yüksek ortalamalar elde edilmiştir. İkinci yıl kışlık ekimde Yalın çeşidinde çinko uygulamasında %13.56 protein oranı saptanmıştır. Kavuzsuz arpa çeşitlerinin verim ve kalite özelliklerinin iyileştirilmesiyle farklı ekolojilerde yazlık ve kışlık ekim alanlarının artırılmasında, mikro besin elementlerinin de önemli olduğu göz önüne alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted between 2021 and 2023 in Ankara conditions to determine the effects of micronutrient application on yield and quality traits of Yalın, Özen, and Osvit husked barley varieties. The trial was conducted in a Split Plot Randomized Block Design with four replications, with varieties applied to main plots and micronutrient applications to subplots. Foliar micronutrient applications (iron, zinc, and zinc+iron) were applied to husked barley varieties grown as summer crops in the first year, and as summer and winter crops in the second year, before milk production. Data on yield and quality were obtained in both years of the study. According to the research results, in the first year, the Özen husked barley variety yielded the highest average grain yield of 405 kg/da with zinc+iron application in summer planting. In the second year, in summer planting: While the highest grain yield was obtained with 202 kg/da in the zinc application, the highest grain yield was obtained with 365 kg/da in the Yalın variety in the iron application of the second year's winter planting. In terms of average thousand grain weight, the highest result was obtained with 49.52 g in the Yalın variety in the iron application of the first year and 46.81 g in the zinc+iron application of the second year's summer planting. In the zinc+iron application of the second year's winter planting, the Yalın variety had the highest average with 46.09 g. In terms of protein content, the highest averages were obtained in the Osvit variety with 16.48% in the zinc application of the first year and in the Özen variety with 15.14% in the zinc+iron application of the second year's winter planting. In the zinc application of the second year's winter planting, the highest protein content was determined as 13.56% in the Yalın variety in the zinc application. The importance of micronutrients should also be taken into account in increasing summer and winter planting areas in different ecologies by improving the yield and quality characteristics of hulless barley varieties.