A biopolitical reading of Frank Herbert's Dune universe as an institutionalized structure
Frank Herbert'in Dune evreninin kurumsallaşmış bir yapı olarak biyopolitik okuması
- Tez No: 982801
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESMA TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Frank Herbert'in dört romanı olan Dune (1965), God Emperor of Dune (1981), Heretics of Dune (1984) ve Chapterhouse: Dune (1987) eserleri ile bilim kurgu anlatılarında biyoiktidar ve pastoral güç kavramlarını, immünizasyon, homo sacer ve farmakon kavramlarıyla birlikte incelemektedir. Ayrıca, kurumsallaşmış, kadınların hakim olduğu bir kardeşlik olan Bene Gesserit'in, biyoiktidar ve pastoral gücü kullanarak, kahraman Paul Atreides'i bir pharmakon figürü olarak görerek ütopik bir dünya yaratmaya çalıştığı savunulmaktadır. Ancak, Kızardeşliğin güç kaynaklarını aşırı kullanması, distopik bir dünyanın ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu düşünce çizgisini takip eden bu tez, Frank Herbert'in seçilen romanlarında biyopolitika, pastoral güç, immünizasyon, homo sacer ve farmakon kavramlarının bilgi ve güç arasındaki dinamiklere bağlı olduğunu öne sürerek, ütopik bir dünya için yapılan çabayı vurgulamaktadır. Dolayısıyla, daha genel bir bakış açısıyla, bu tezdeki argümanlar, tanım gereği yaşamı destekleyen ve aynı zamanda ölüme izin veren güç olarak kabul edilen Foucault'cu bir yaklaşıma dayanan biyopolitika kavramına dayanmaktadır. Bu bağlamda, Dune (1965), God Emperor of Dune (1981), Heretics of Dune (1984) ve Chapterhouse: Dune (1987) biyopolitik unsurlar içermektedir. Sonuç olarak, Frank Herbert'in anlatısı, Dune İmparatorluğu'ndaki iktidar merkezlerinin biyopolitik gücü kullanarak istikrar yoluyla ütopik bir dünya yaratma çabalarını tasvir etmektedir. Ayrıca, Bene Gesserit, biyopolitik gücü ve pastoral gücü, kahramanı kontrol edilebilir bir araç olarak görerek ütopik bir dünya sağlamak için kullanır. Sonuç olarak, Foucault'nun biyopolitik gücü ve pastoral gücü, immünizasyon, homo sacer ve farmakon ile birleştirilerek, Herbert'in anlatısında gücün aşırı kullanımı felaketlere yol açtığını göstermek için kullanılması gerektiği daha ayrıntılı olarak tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the concepts of biopower and pastoral power along with the notions of immunization, homo sacer, and the pharmakon in the Science Fiction narratives in Frank Herbert's four novels: Dune (1965), God Emperor of Dune (1981), Heretics of Dune (1984), and Chapterhouse: Dune (1987). Moreover, it is argued that the Bene Gesserit, which is a female-dominated sisterhood that has institutionalized itself, utilizes biopower and pastoral power to bring forth a utopian world by regarding the protagonist Paul Atreides as a figure of a pharmakon. Yet, the Sisterhood's overexploitation of their power sources leads to the emergence of a dystopian world. Following this line of thought, this thesis suggests that the concepts of biopower, pastoral power, immunization, homo sacer, and the pharmakon in the chosen novels by Frank Herbert are contingent upon the dynamics between knowledge and power, highlighting an endeavor for the sake of a utopian world. Hence, with a more general point of view, the arguments in this thesis rely on the concept of biopower with a Foucauldian approach, which is by definition acknowledged as the power of acting pro-life and allowing death at the same time. In this regard, Dune (1965), God Emperor of Dune (1981), Heretics of Dune (1984), and Chapterhouse: Dune (1987) contain biopolitical aspects. Consequently, Frank Herbert's narration depicts the efforts of the power loci in the Dune Imperium to achieve a utopian world through stability by utilizing biopower. Furthermore, the Bene Gesserit's usage of biopower and pastoral power to provide a utopian world by considering the protagonist as a tool that was estimated to be controllable. As a result, it will be further argued that Foucauldian biopower and pastoral power, combined with immunization, homo sacer, and the pharmakon, need to be employed in Herbert's narration to suggest that the overexploitation of power leads to calamities.